125. rocznica urodzin generała Liniarskiego ps. „Mścisław”

23 listopada 1897 roku przyszedł na świat Władysław Liniarski, dowódca Okręgu Białystok Armii Krajowej, założyciel organizacji niepodległościowej Armia Krajowa Obywatelska. Od 1 marca 2017 roku jego imię nosi 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. We środę 23 listopada delegacja brygady, wspólnie z wnuczką oraz prawnukiem „Mścisława”, oddała mu hołd przy grobie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

gen Liniarski.jpg

Przed wybuchem II wojny światowej Władysław Liniarski był oficerem zawodowym Wojska Polskiego. Kampanię wrześniową rozpoczął na stanowisku dowódcy I batalionu 62 pułku piechoty. Brał udział w największej bitwie kampanii -bitwie nad Bzurą. Podczas walk w rejonie Puszczy Kampinoskiej został ranny i trafił do niemieckiej niewoli, z której udało mu się uciec.

W 1939 roku rozpoczął działalność konspiracyjną wstępując w szeregi Służby Zwycięstwu Polski, która przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej. Decyzją płk. Stanisława Roweckiego, komendanta ZWZ, jesienią 1940 roku został oddelegowany do służby w Okręgu Białystok. Od początku 1941 roku pełnił funkcję komendanta Okręgu Białystok ZWZ, a następnie dowódcy Okręgu Białystok Armii Krajowej.

Sceptycznie podszedł do ujawniania oddziałów AK wkraczającym do Polski wojskom sowieckim. W związku z tym do akcji „Burza” zmobilizował tylko część z około 33 000 żołnierzy Okręgu Białystok AK. Jako główne zadanie określił ochronę ludności cywilnej. Dzięki przewidywaniom „Mścisława” Okręg Białystok uniknął dekonspiracji. Ułatwiło to w następnych miesiącach budowę na terenie województwa silnego podziemia niepodległościowego.

W odpowiedzi na rozkaz o rozwiązaniu AK, ówczesny ppłk Władysław Liniarski powołał do życia nową organizację – Armię Krajową Obywatelską. Początkowy stan AKO obliczano na około 27 000 żołnierzy. Latem 1945 roku ppłk Liniarski podporządkował organizację Delegaturze Sił Zbrojnych. Ostatecznie AKO weszła w struktury Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Pod koniec lipca 1945 roku „Mścisław” został aresztowany, następnie skazany na karę śmierci zamienioną na 10 lat więzienia. Po wyjściu na wolność pozostał w Warszawie, gdzie pracował do emerytury. Zaangażował się w przywracanie pamięci żołnierzom Armii Krajowej. Zmarł w 1984 roku.

Władysław Liniarski został odznaczony m. in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari V klasy, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda pośmiertnie mianował „Mścisława” na stopień generała brygady.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments