18 października Politechnika Białostocka rozpoczyna akcję sadzenia roślin pod hasłem „Niech się zieleni”

Niemal 1200 krzewów i bylin! Tyle nowych roślin zazieleni kampus Politechniki Białostockiej! W środę 18 października, o godz. 10.00 startuje akcja „Niech się zieleni”! Przedsięwzięcie rozpocznie wykład inauguracyjny pt. „Ekologia i akupunktura miasta” z udziałem dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej, która czynnie uczestniczy w wydarzeniu. Po wykładzie rozpocznie się akcja nasadzeń roślinności przed budynkiem Wydziału Elektrycznego, w którym weźmie udział społeczność akademicka. Nowa roślinność pojawi się również na patio Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, ale w akcji sadzenia roślin wezmą udział jedynie uczniowie i nauczyciele szkoły.

W ramach „Strategii Rozwoju Politechniki Białostockiej na lata 2021-2024 z perspektywą przedłużenia do 2030 r.” Uczelnia opracowała i rozpoczęła proces wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju pod nazwą „Moja Zielona Politechnika”. Jednym z celów operacyjnych jest Zielony kampus. Wśród działań nakierowanych na osiągnięcie tego celu jest akcja nasadzeń roślinności pod nazwą „Niech się zieleni”.

Przed budynkiem Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej pracownicy, studenci, wykładowcy będą mogli osobiście dołożyć swoją zieloną cegiełkę do kampusu uczelni.

 – Zachęcam całą naszą społeczność akademicką oraz społeczność Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej do przyłączenia się do przedsięwzięcia pod nazwą „Niech się zieleni”. 18 października będziemy mogli własnymi rękami zrobić coś dobrego na rzecz rozwoju lokalnej bioróżnorodności, sadząc zieleń na naszym kampusie – zaprasza członków społeczności akademickiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, która objęła wydarzenie swoim patronatem.

Akcja ma charakter ogólnouczelnianego przedsięwzięcia. Studenci, wykładowcy, pracownicy administracji, doktoranci mogą wziąć w niej udział i przyczynić się do stworzenia przestrzeni rekreacyjnej, ale przede wszystkim zielonej oazy dla ptaków, owadów, zwierząt na kampusie uczelni. Kaliny, róże, bodziszki, trzmieliny i wiele innych roślin znajdzie swój dom tutaj! Będzie zielono i pięknie.

Przedsięwzięciu „Niech się zieleni” towarzyszą ciekawe wydarzenia o tematyce ekologicznej, prowadzone przez ekspertów Politechniki Białostockiej.

Akcję nasadzeń odbędzie się w ramach warsztatów realizowanych w dwóch lokalizacjach i skierowanych do różnych grup. Pierwsza lokalizacja akcji znajduje się przed budynkiem Wydziału Elektrycznego i mogą wziąć w niej udział członkowie  społeczności PB. Kolejne warsztaty zostaną zrealizowane na patio przy ALO PB. Wezmą w nich udział jedynie przedstawiciele społeczności liceum.

Koordynatorem akcji na terenie Politechniki Białostockiej jest dr inż. arch. Dorota Gawryluk, Katedra Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Więcej o akcji :Niech się zieleni”: https://pb.edu.pl/moja-zielona-politechnika/

Wykład inauguracyjny pt. „Ekologia i akupunktura miasta” odbędzie się o godz. 10.00 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej (Aula Duża,  ul. Wiejska 45 D, Białystok)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments