190 tys. zł. dla Białostockiego Centrum Onkologii

Prawie 190 tys. zł – taką kwotę ze środków publicznych przekazanych w formie dotacji przez Urząd Miejski w Białymstoku na zakup sprzętu medycznego otrzymało Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Na Blok Operacyjny zakupiono narzędzia chirurgiczne wielorazowego użytku wykorzystywane do wykonywania operacji laparoskopowych nowotworów, materac stabilizujący oraz lampy czołowe o wartości 100 500,78 zł. Stół niezbędny do przeprowadzania zabiegu termolezji (wartość zakupu: 87 435,29 zł) przystosowany do współpracy z ramieniem C doposażył Pododdział Leczenia Bólu BCO.

Chcemy przywracać naszym pacjentom cierpiącym na przewlekłe bóle radość życia, a naszym specjalistom stworzyć komfortowe warunki pracy. Nowo zakupiony stół zwiększa bezpieczeństwo i znacznie ułatwia wykonywanie zabiegów termolezji – podkreśla dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska.

Na Pododdziale Leczenia Bólu w ciągu miesiąca jest wykonywanych średnio:

1) 20-25 zabiegów termolezji

Termolezja to zabieg przeprowadzany w celu ograniczenia lub redukcji bólu przewlekłego przy użyciu wytwarzających wysoką temperaturę bądź przewodzących fale radiowe igieł, stosowanych do wyłączenia fragmentów nerwów. By igły mogły dotrzeć w miejsce przeznaczenia z największą precyzją, przeprowadzający zabieg termolezji posługuje się obrazem USG. Zabieg umożliwia blokadę bólu kręgosłupa, u niektórych osób działa bardziej skutecznie niż u innych.

2) 10 zabiegów neurolizy (zabiegi neurodestrukcyjne)

Zabiegi neurodestrukcyjne polegają na czasowym lub stałym przerwaniu przewodzenia włókien lub splotów nerwowych na drodze działania czynników: chemicznych – alkohol etylowy 70%; fizycznych – termokoagulacja (termolezja)-wytworzenie wysokiej temperatury przez generator działający w zakresie fal radiowych, (kriolezja)-wprowadzenie zaizolowanego aplikatora niskich temperatur do planowanego miejsca przewodzenia impulsów bólowych; mechanicznych- przecięcie struktur przewodzących ból przez neurochirurga lub chirurga.

3) 10-15 blokad diagnostyczno – prognostycznych

Blokada diagnostyczno-prognostyczna polega na podaniu środka miejscowo znieczulającego w okolicę włókien lub splotów nerwowych celem czasowego przerwania przewodzenia przez nie impulsów bólowych u pacjenta w pozycji na brzuchu, na boku lub siedząc wykonywana na bloku operacyjnym w aseptyce i antyseptyce chirurgicznej. Ma ona na celu zdiagnozowanie struktur nerwowych odpowiedzialnych za przewodzenie bólu. Uważana jest  za dodatnią jeśli do 6 h po wykonaniu blokady uzyskamy spadek natężenia bólu co najmniej  o 60% w stosunku do wartości wyjściowej mierzonej w skali 10 stopniowej (gdzie 0 –  oznacza brak bólu zaś 10 – ból nie do wytrzymania).

Monika Mróz

Białostockie Centrum Onkologii

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments