240 tysięcy złotych na projekty kulturalne w województwie podlaskim

240 tysięcy złotych na projekty kulturalne w województwie podlaskim – 100 tysięcy na 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości i 140 tysięcy na Podlaski Pomost Kultury.

To pieniądze, za które w regionie można zrobić dużo dobrego dla kultury. Samorząd województwa podlaskiego przeznaczył 100 tysięcy na 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Pieniądze te trafią do podlaskich gminnych ośrodków kultury na inicjatywy związane z rocznicą odzyskania niepodległości, z kształtowaniem patriotyzmu. W każdym ośrodku kultury, wiejskiej świetlicy są wspaniali animatorzy, którzy mają ciekawe, niebanalne pomysły i zwykle jeden problem – brak pieniędzy. Czasami potrzeba kilkuset złotych, czasami kilku tysięcy. I właśnie tu chcemy pomóc. Jeśli ktoś chciałby w swoim lokalnym środowisku zorganizować czy to ciekawy koncert, czy to quiz historyczny, a może rajd do miejsc cennych ze względu na historię….  Tych pomysłów może być tak wiele jak wielu jest animatorów, a my chcemy je wesprzeć. Chcemy żeby w całym regionie można było godnie i ciekawie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. By nasi mieszkańcy, mieszkańcy województwa podlaskiego mieli okazję poczuć tę wyjątkową rocznicę i świętować ją na swój własny, zaproponowany przez siebie sposób –przekonuje wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Koordynatorem projektu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, który ma doświadczenie we wspieraniu gmin, pilotowaniu wielu inicjatyw jednocześnie. Nazwaliśmy ten projekt Pomost dla Niepodległej. Kierujemy go do gminnych domów kultury, które będą mogły się ubiegać o wsparcie w wysokości do pięciu tysięcy złotych – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK – można więc założyć, że uda nam się dofinansować co najmniej 20 projektów w całym regionie. W najbliższych dniach na naszej stronie internetowej pojawi się regulamin i już od 3 marca do 22 kwietnia będzie można składać wnioski.

Pieniądze na Niepodległą to nie wszystko. Już 28 lutego stratuje trzecia edycja Podlaskiego Pomostu Kultury, realizowanego wspólnie z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich będą warsztaty, szkolenia dla animatorów i edukatorów z całego regionu, jak też mikrogranty w wysokości od 6 do12 tysięcy złotych na ciekawe pomysły z zakresu edukacji kulturowej dla dzieci i młodzieży. Na projekty realizowane w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury WOAK przeznaczył 140 tysięcy złotych. Tu z kolei wnioski mogą składać lokalni animatorzy, nie instytucje, ale osoby fizyczne. Ta forma wsparcia jest bardzo potrzebna. Lokalni animatorzy mają pomysły, my pomagamy im je zrealizować – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAK – w poprzednich latach w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury udało się dofinansować 30 projektów w całym regionie, w tym roku jest szansa na kilkanaście kolejnych.

Zarządowi województwa zależy na tym, aby pieniądze na kulturę trafiały nie tylko do dużych miast, ale do tych małych miejscowości, gdzie liczy się każda złotówka.

Marcin Adamski
Dział Promocyjno Edytorski, WOAK Białystok

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments