25. Światowe Jamboree Skautowe w Korei Południowej

Związek Harcerstwa Polskiego wyrusza do Korei Południowej, aby wziąć udział w Światowym Jamboree Skautowym – największym wydarzeniu edukacyjnym dla dzieci i młodzieży. Największa grupa, ponad 300 osób, rusza z Lotniska Chopina już 27 lipca 2023 roku. Zlot organizowany przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM), przyciągnie prawie 50 000 skautów z różnych krajów. Z Polski weźmie w nim udział 535-osobowa reprezentacja. Z województwa podlaskiego weźmie udział 10 osób.

 

Światowe Jamboree Skautowe to okazja do poznawania innych kultur, współpracy i nauki poprzez różnorodne warsztaty i aktywności terenowe. Co 4 lata skauci z całego świata w wieku 14-17 lat, przybywają na to wydarzenie, by zacieśnić międzynarodowe więzi i zdobywać umiejętności na całe życie. To wyjątkowe wydarzenie, bo jego uczestnikiem można zostać tylko raz w życiu! Partnerem wyjazdu reprezentacji Polski na to wydarzenie są Polskie Linie Lotnicze LOT. Dzięki nim harcerze będą mieli zapewniony bezpieczny i komfortowy transport do Korei Południowej.
W tym roku Jamboree odbędzie się od 1 do 12 sierpnia 2023 roku w SaeManGeum (Jeollabuk-do) w Korei Południowej. Motyw przewodni wydarzenia to „Draw your dream!”, czyli „Narysuj swoje marzenie!”. Hasło to wyraża pragnienie członków Ruchu Skautowego, aby 25. Światowe Jamboree Skautowe stało się miejscem do rozwoju marzeń skautów z całego świata. Dla ZHP tegoroczny zlot ma szczególne znaczenie. Za cztery lata, w 2027 roku, Polska będzie gościć kolejne Światowe Jamboree Skautowe w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej.
Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Martyna Kowacka wyraziła swoją radość z udziału polskiej reprezentacji w Jamboree – „Cieszę się, że ZHP, jako jedyna organizacja harcerska z Polski, która jest członkiem WOSM i może uczestniczyć w Jamboree, ma możliwość dać 535 harcerzom i harcerkom szansę przeżycia tej niepowtarzalnej przygody, jaką jest Światowe Jamboree Skautowe. To dla naszych harcerzy i harcerek nie tylko niezwykła szansa na rozwój i spotkanie z rówieśnikami z całego świata, ale także okazja do poznania nowych
kultur, miejsc i tradycji”.
„Do zlotu przygotowywaliśmy się dwa lata. Realizowaliśmy zadania, spotykaliśmy się ze skautami online, uczestniczyliśmy w rajdach i biwakach. Jamboree jest jedynym takim wydarzeniem. Co cztery lata około 50 tys. skautów z całego świata spotyka się w jednym miejscu. Tylko raz w życiu można być uczestnikiem Jamboree. Podczas wyjazdu chcemy poznać kulturę i Korei. Szczególnie interesuje nasz tamtejsza kuchnia. Ale przede wszystkim jedziemy spędzić czas z innymi skautami. Poznać ich, nawiązać znajomości i przyjaźnie a także
zaprezentować polskie harcerstwo i nasze zwyczaje. Nie możemy się doczekać kiedy weźmiemy udział w tym harcerskim święcie.” – mówi phm. Andrzej Małkowski patrolowy reprezentacji ZHP Chorągwi Białostockiej.
foto: ZHP / Kontygent PL / Konrad Kmieć
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments