27 sierpnia 2023 r. oraz 03 września 2023 r. Danuta SDiedzikówna „Inka”

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” zapraszają na obchody 77. rocznicy śmierci i 95. rocznicy urodzin Danuty Siedzikówny „Inki”.

27.08.2023 r.:

  • Gruszki gm. Narewka, godz. 10:30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”.
  • Narewka, kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce, godz. 11:00 – msza święta w intencji Danuty Siedzikówny „Inki”. Złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”.

Prosimy o potwierdzenie obecności:

uroczystości Gruszki-Narewka, tel. 505 178 323, do dnia 25.08.2023 r.

 
 

03.09.2023 r.:

  1. Podlaski Instytut Kultury, ul. św. Rocha 14, Białystok, godz. 18:00 – koncert „Perły”.

Wstęp wolny.

Prosimy o potwierdzenie obecności:

koncert „Perły”, tel. 85 664 57 80 lub oben.bialystok@ipn.gov.pl, do dnia 30.08.2023 r.

Koncert „Perły” powstał specjalnie dla uhonorowania postaci Danusi Siedzikówny „Inki”, a także jest hołdem dla tych wszystkich kobiet, które w czasie II wojny światowej i powojennym okresie, potrafiły opowiedzieć się za wolnością ojczyzny. Koncepcja koncertu opiera się na zestawieniu ze sobą postaci dwóch młodych kobiet, dziewcząt, które były w zasadzie rówieśniczkami. Poetka Teresa Bogusławska urodziła się w 1928 roku, była więc rok młodsza od „Inki”. Życiorysy obydwu dziewcząt były emanacją tego samego patriotycznego polskiego ducha, który Inkę zaprowadził do 5 Wileńskiej Brygady AK, a Teresę Bogusławską do konspiracyjnych Szarych Szeregów. Mając niespełna trzynaście lat Teresa pisała w wierszu „Marsz”: Idziem ku Tobie, o Ojczyzno miła/ Dziś zmartwychwstała z podziemnych grot…/Z nami jest prawda i z nami siła/Idziem ku Tobie tysiącem rot. Bogusławską aresztowało Gestapo, Siedzikówną – polskie ramię NKWDN. Niezwykła dojrzałość, odwaga i poczucie misji to cechy wspólne całego pokolenia polskich dziewcząt tamtego czasu. Takich pereł mieliśmy więcej, można by z nich splatać całe naszyjniki. W osobach tych dwóch dziewcząt chcielibyśmy oddać hołd temu pokoleniu, odkurzyć pamięć o tych PERŁACH, żeby zabłysły jak drogocenny naszyjnik.

Warstwę muzyczną koncertu, za którą odpowiada Marcin Pospieszalski, stanowią piosenki Żołnierzy Wyklętych, oraz piosenki, które mogły śpiewać nasze bohaterki jeszcze przed wojną, choćby w harcerstwie. W warstwie słownej sięgamy do polskiej poezji tworzonej przez kobiety, na czele z antykomunistką Beatą Obetyńską.

Scenariusz i widowisko wyreżyserował Dariusz Kowalski, który był pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem koncertu „Biblia Polska”, który odbył się 12.12.2020 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi i został zarejestrowany przez TVP. Do tej pory koncert „Perły” został pokazany 28.08.2021r. w Gruszkach (gmina Narewka) oraz 30.09.2022r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments