3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za  święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas  zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce i dniem wolnym od pracy. Od 2007 roku jest również świętem narodowym Litwy.
W szczególnie podniosłej atmosferze odbywają się główne obchody Święta 3 Maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Towarzyszą im defilada wojskowa, salwy armatnie, uroczysta odprawa warty, składanie wieńców. Hołd dziełu wybitnych Polaków oddają przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojskowych, duchowieństwa, reprezentanci korpusu dyplomatycznego, kombatanci, harcerze i tysiące warszawiaków.

Święto 3 maja jest świętem radosnym. W całej Polsce odbywają się wiosenne imprezy, koncerty, rodzinne majówki. Na ulicach stolicy rozgrywany jest „Bieg Konstytucji 3 maja” na dystansie 5 km.

W Sokółce uroczystości rozpoczną się o godzinie 8 rano od nabożeństwa w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. Św. Aleksandra Newskiego. O godzinie 10, odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Po nabożeństwach o godzinie 11:30 przemarsz z Miejską Orkiestrą Dętą na plac przed kinem "Sokół". O godz. 11:45 uroczystość patriotyczna połączona z nadaniem Parkowi Miejskiemu w Sokółce imienia Porucznika Władysława Borysewicza, odbędą się również przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów, polskie tańce ludowe w wykonaniu uczniów SP nr 1 w Sokółce, a także odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Uczestnicy uroczystości otrzymają biało-czerwone kotyliony wykonane przez uczniów Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce. 

Z kolei w Wasilkowie o godzinie 11 odbędzie się msza święta za Ojczyznę w kościele NMP Matki Miłosierdzia, o 12 nastąpi przemarsz pod Kapliczkę i złożenie wieńców. Uczestnicy otrzymają flagi narodowe. Organizatorem tego wydarzenia jest burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski.

Natomiast w Choroszczy 3 maja o 19:00, bezpośrednio po wieczornej mszy św. w pięknym choroszczańskim kościele odbędzie się Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Dodajmy, że festiwal będzie transmitowany na żywo w Twojej Telewizji Regionalnej. W tym roku zaszczycą nas wspaniali wykonawcy z Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Białegostoku pod dyr. Oksany Dziadul i Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pod dyr.Elżbiety Bilmin, a oprawę muzyczną mszy św. o godz. 11 przygotuje Chór Kameralny pod dyr. Małgorzaty Olechno. Nieco wcześniej, bo o godzinie 16, odbędzie się wernisaż wystawy pt. „PODANO DO STOŁU. Zastawy i akcesoria stołowe XVIII i XIX w.” Wernisaż będzie można zobaczyć w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. O tym wydarzeniu informujemy Państwa w oddzielnej wiadomości na naszej stronie. 

Relacje z tych wydarzeń pokaże również w swoim programie Twoja Telewizja Regionalna. Zapraszamy do oglądania. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments