8. Festiwal Kultur i Podróży „Ciekawi Świata”

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na 8. Festiwal Kultur i Podróży „Ciekawi Świata”!

25-29 października 2018
Sala Forum / Klub Fama, ul. Legionowa 5

Tegoroczny festiwal to 13 prezentacji podróżniczych (w tym dwie dla dzieci), koncerty, pokaz filmu i wystawa!
Białystok odwiedzą niezwykli goście, z legendarną polską podróżniczką Elżbietą Dzikowską na czele!

Elżbieta Dzikowska, która zjeździła cały świat, podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wielokulturowości i wynikających z niej czasem problemów – w kulturze, obyczajowości i gospodarce.

Marcin Zaborowski, wybitny fotograf dokumentalny, współpracujący z czołowymi światowymi tytułami i dwukrotny laureat Grand Press Photo, za sprawą swej wystawy i prezentacji przybliży nam świat prześladowanej społeczności Rohingja, muzułmańskiej mniejszości mieszkającej w birmańskim stanie Arakan.

Różne oblicza Afryki pokażą nam Tomek Habdas i Dominik Skurzak, a Ola i Karol Lewandowscy, jeżdżący Busem Przez Świat, zabiorą nas do Kanady i na Alaskę. Po Pacyfiku popływamy z Małgorzatą i Marcinem Złomskimi, zaś zabawne historie z życia Polki w jednym z największych miast Chin poznamy dzięki Aleksandrze Świstow. Na Kubę wyruszymy z Adamem Kwaśnym, Katarzyna Pustelny-Szewczyk i Marek Szewczyk spróbują nas przekonać, że po świecie (nawet po pustyni!) można podróżować z niemowlakiem, a Ewa Chojnowska-Lesiak zdradzi nam swój autorski ranking najciekawszych miejsc na świecie. Z kolei Justyna Fiedziukiewicz i Tomasz Boczoń z bloga Jest Średnio przewrotnie spróbują nam udowodnić, dlaczego… nie warto podróżować!

Tradycyjnie mamy też coś dla młodziutkich lub przyszłych podróżników! W ramach naszego cyklu Mali Odkrywcy będą oni mogli – pod przewodnictwem Małgorzaty i Marcina Złomskich – wyruszyć do Afryki śladami Stasia i Nel, a także spotkać się z Polską Dr Dolittle, czyli Małgorzatą Zdziechowską, która opowie o sierocińcu dla dzikich zwierząt.

Widzowie obejrzą też dokument „Ostatni Górale”, w interesujący sposób przedstawiający polską kulturę góralską. W filmie zobaczymy sfilmowane z rozmachem podhalańskie krajobrazy oraz portrety górali, wykonujących te same zawody i dzielących te same pasje, które zajmowały ich przodków na przestrzeni minionych kilku stuleci.

A skoro o górach mowa, w ramach festiwalu wystąpi Gooral, producent muzyczny, oryginalnie łączący muzykę elektroniczną i klubową z etniczną muzyką góralską, założyciel i lider zespołu Psio Crew. Drugim koncertem, na który warto się wybrać, jest koncert australijskiego duetu Tim McMillan & Rachel Snow!

źródło: Białostocki Ośrodek Kultury 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments