„A ja wolę ZDROWĄ Mamę”

70% kobiet objętych Programem – to pożądany poziom zgłaszalności na profilaktyczną mammografię, do którego dąży Ministerstwo Zdrowia. Dopiero taki poziom objęcia populacji kobiet przekłada się na realne zwiększenie w grupie docelowej odsetka wykrywalności nowotworów we wczesnym stadium rozwoju.

„A ja wolę ZDROWĄ Mamę” to akcja profilaktyczna Białostockiego Centrum Onkologii
im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, zorganizowana 25 maja – w przeddzień Dnia Matki, która ma zachęcać kobiety do regularnych badań mammograficznych, cytologicznych
i samobadania piersi.

W naszym wydarzeniu udział wzięły: Posłanki na Sejm RP Bernadeta Krynicka i Bożena Kamińska, Katarzyna Zajkowska, Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Monika Syczewska, z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Magdalena Joanna Borkowska, Dyrektor BCO, Alicja Skindzielewska, z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych oraz dr hab. med. Luiza Kańczuga-Koda, Kierownik Zakładu Patomorfologii BCO.

Po briefingu, przed głównym wejściem do BCO, zaproszeni goście na czele z dyrekcją szpitala wręczą kobietom obecnym w poradniach profilaktyczne ulotki z instruktażem samobadania piersi i upominki z okazji Dnia Matki ufundowane przez firmę Dr Irena Eris.

Jak podkreśla dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska ta akcja to apel kobiet do kobiet: badajmy się i nie zapominajmy, że zdrowie jest pięknem każdej z nas. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w trosce o siebie i bliskich.

W ubiegłym roku w BCO wykonano 6.251 badań mammograficznych, w I kwartale br.
o ponad 200 badań więcej (1.784) niż w analogicznym okresie 2017 r. (1.575).

W sumie w ubiegłym roku Zakład Patomorfologii wykonał 1.871 rozmazów cytologicznych, w tym 1.381 cytologii ginekologicznych  (w tym: I kwartał 2017 – 388, zaś I kwartał 2018 – 414).

BCO rocznie hospitalizuje ponad 9 tys. pacjentów. W I kwartale 2018 roku o ponad 300 pacjentów więcej, niż w I kwartale 2017 roku (2.404). Nasi specjaliści w roku 2017 udzielili blisko 74 tys. porad. W okresie styczeń-marzec 2018 r. liczba porad w BCO wzrosła o ponad 1,5 tys. (2018 r. – 21.217; 2017 r. – 19.674).

źródło: Białostockie Centrum Onkologii 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o