Akcja Żonkile w bibliotece

19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Od sześciu lat tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje  akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Natomiast Biblioteka Publiczna w Sokółce dołączyła do tej akcji po raz trzeci.

W tym roku nasze zaproszenie na spotkanie warsztatowe przyjęli uczniowie klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej W Geniuszach z panią Aleksandrą Klimczak-Radkiewicz oraz uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Boguszach z panią Martą Fornal.

Spotkanie rozpoczęliśmy od przypięcia uczniom  papierowych żonkili – symbolu powstania.

Następnie nasi młodzi goście poznali miejsce i osoby związane z powstaniem w getcie warszawski dzięki omówionej prezentacji multimedialnej pt. „Getto Warszawskie”.

Następnym krokiem była praca w grupach podczas której uczniowie poznali różne sposoby upamiętniania wydarzeń historycznych i ich bohaterów.

W drugiej części spotkania skupiliśmy się na zrozumieniu różnic miedzy słowami: pamięć i upamiętnienie. Po grupowych burzach mózgów i wyjaśnieniu tych różnic uczniowie dostali do wykonania kreatywne zadanie. Każda grupa stworzyła rzeźbę z własnych ciał odzwierciedlającą  słowo „pamięć”.

Chwilowi twórcy wykazali się pomysłowością i dużą wrażliwością społeczną. Powstały niezwykle ciekawe „żywe pomniki”. To ostanie zadanie sprawiło uczniom wiele satysfakcji i radości.

Spotkanie zakończyliśmy rozdaniem każdemu dziecku szablonów papierowych żonkili oraz słodkim poczęstunkiem.

Warsztaty przygotowały Katarzyna Bułkowska, Ewelina Kaźmierowicz i Katarzyna Promińska.

źródło: Biblioteka Publiczna w Sokółce

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments