Argo Team z Politechniki Białostockiej pojedzie na Expo 2020 do Dubaju z łazikiem #next

Sekcja Argo Team koła naukowego Robotyków, na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej jest jednym z ambasadorów Województwa Podlaskiego podczas Wystawy Światowej Expo w Dubaju. Będzie reprezentować region i uczelnię.

Studenci z Argo Team pojadą na Światową Wystawę w Dubaju, gdzie zaprezentują analog łazika marsjańskiego #next w ramach Xylopolis – czasowej wystawy, którą współtworzy jako Partner Politechnika Białostocka.

Argo Team zasila wielu młodych konstruktorów (ponad 40 studentów), ale uczelnię na Expo 2020 w Dubaju będą reprezentować Jakub Migoń oraz Robert Grabowy z Wydziału Mechanicznego.

Reprezentowanie województwa i uczelni, to jest wielki zaszczyt. Czujemy się naprawdę wybrani, docenieni, mogąc pokazać, że student też potrafi oraz że nasze województwo słynie również z technologii – wyjaśnił Jakub Migoń.

Studenci Politechniki Białostockiej zbudowali już osiem analogów łazików marsjańskich (jeden z nich był również na Expo w Mediolanie). Od 2011 roku reprezentanci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej stale utrzymują się w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie drużyn konstruujących analogi łazików marsjańskich.

Argo Team od lat bierze udział w prestiżowych zawodach URC (University Rover Challenge) w Stanach Zjednoczonych. Trzykrotnie zajął tam pierwsze miejsce (w 2011, 2013, 2014 r.). W Canadian International Rover Challenge w Kanadzie uplasowali się jako drudzy (w 2018 r.), podczas European Rover Challenge, które rozgrywane są w Polsce zajęli również drugą pozycję (w 2015 r.), a trzy lata później – czwartą.

Łazik #next, który pojedzie do Dubaju ma za sobą także osiągnięcia, był zarówno na zawodach w USA, jak i europejskich zawodach ERC. Analog mobilnego robota marsjańskiego #next zbudowali kilka lat temu studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski i Michał Ostaszewski. Opiekunem zespołu była dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.

Next’a zaprojektowano jako konstrukcję mobilną, sześciokołową. Każde koło sterowane jest niezależnie. Robota wyposażono w manipulator o 5 stopniach swobody oraz chwytak z trzypunktowym chwytem i nieskończonym kątem obrotu. Sterowanie łazikiem odbywa się za pomocą komputera, ale możliwe też jest sterowanie przy pomocy telefonu z systemem Android. Obraz przesyłany jest z 5 kamer robota, a informacje o położeniu robota zapewnia system GPS.

Jak mówią reprezentanci Politechniki Białostockiej, mobilny robot #next zaprezentuje się w ruchu, pokaże możliwości swojego zawieszenia, ale przede wszystkim widowiskowe ramię, które zdalnie może poruszać przedmiotami.

Argo Team traktuje udział w Expo jako wyróżnienie, możliwość poznania najnowszych technologii, ale i innych kultur.

To ogromna szansa dla nas jako młodych, aspirujących inżynierów, żeby poznać branżę międzynarodową, pozyskać nowe kontakty oraz miejmy nadzieję – zaprezentować nasze umiejętności – mówi Jakub Migoń, dodając, że wystawa umożliwi im pokazanie, jak ważny jest dla nich rozwój technologiczny.

Ambitni, innowacyjni. Tacy są członkowie Argo Team. Jak sami mówią ich misją jest: „Myśleć nieszablonowo, rzucać wyzwania branży i inspirować innych do tego samego”.

W ramach swojej działalności w sekcji Argo Team zajmują się głównie robotyką i automatyką, ale starają się nie zamykać na nowe możliwości. Swoją pasję materializują w konkretne rozwiązania, czerpiąc z wiedzy na studiach, gdzie zamieniają teorię w praktykę. Koła naukowe pozwala im nie tylko na udział w prestiżowych, międzynarodowych zawodach, ale także szansę na współpracę z przedstawicielami wielu znaczących firm z różnych branż.

Opiekunami sekcji Argo Team są dr hab. inż. Dzierżek Kazimierz, prof. PB oraz mgr inż. Maciej Rećko z Wydziału Mechanicznego.

Politechnika Białostocka aktywnie wspiera tworzenie wystawy Xylopolis od samego początku. Dr Urszula Gireń z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej stworzyła jej identyfikację wizualną, zaś zespół studentów (tego samego wydziału) opracował koncepcję wystawy nawiązując do bogactwa naturalnego i kulturalnego województwa podlaskiego. Ich projekt został wybrany jako najlepszy i będzie realizowany podczas tegorocznego Expo.

Do Dubaju poza studentami z Argo Team pojadą również: dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych na Politechnice Białostockiej, studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej oraz absolwent uczelni – Adam Zdanowicz.

Tydzień Podlaski w ramach Expo planowany jest w dniach 15-24 października 2021 r. Projekt polskiego pawilonu został uznany przez organizatorów jako jeden z najpiękniejszych. Będzie on wykonany z drewna.

Do realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprosił ważnych i merytorycznych partnerów, jakimi są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku oraz Fundacja Grupy Unibep Unitalent – pomysłodawca idei oraz pierwotnej nazwy wystawy (Drewnopolis).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments