Białostockie centrum nauki

Kolejny krok do realizacji Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku. Będzie ono pierwszym w regionie oraz jednym z największych i najnowocześniejszych centrów nauki w kraju. Dziś (12 lipca) podpisano umowę na zaprojektowanie i wykonanie tej placówki.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy powstanie na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku i będzie zajmowało ponad 3,2 tys. m2. Realizatorem miejskiego projektu jest Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, a postępowanie o udzielenie zamówienia wygrała firma Trias AVI z Warszawy.

W laboratorium przestrzeń podzielona zostanie na strefę dedykowaną najmłodszym odbiorcom (w wieku 3-10 lat) oraz na wystawę główną dla młodzieży i dorosłych. Zwiedzający znajdą tam także kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych oraz cztery laboratoria tematyczne.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy tworzymy z myślą o wszystkich zainteresowanych światem nauki i techniki – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Chcemy, aby przyciągało całe rodziny, by wspólnie odkrywały pasję do wynalazków, nauki i eksperymentów. Będzie to też kolejne w naszym mieście, ciekawe miejsce do odwiedzenia przez turystów.

Stworzeniem laboratorium zajmie się firma Trias AVI z Warszawy, która ma już na swoim koncie realizację projektów m.in. dla Muzeum Narodowego, Muzeum Warszawy, czy Muzeum Wojska Polskiego. Przedsiębiorstwo to zajmuje się projektowaniem instalacji multimedialnych oraz integracją audiowizualną. Firma może pochwalić się m.in. realizacją Bazy MARS#17 w budynku Centrum Popularyzacji Kosmosu „PLANETARIUM – TORUŃ” oraz multimedialną aranżacją Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie – największej w Europie ekspozycji zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Zadaniem wykonawcy jest kompleksowe zaprojektowanie przestrzeni, wykonanie robót budowlanych oraz dostarczenie i montaż stanowisk ekspozycyjnych. Na zrealizowanie całego projektu firma ma czas do stycznia 2020 roku. Koszt tych prac to ponad 24,2 mln zł.

Wszyscy odwiedzający białostockie laboratorium będą mogli eksperymentować i uczyć się poprzez zabawę. Centrum nauki ma zachęcać do zgłębiania wiedzy oraz rozbudzać zainteresowanie naukami ścisłymi poprzez m.in. indywidualne doświadczenia, gry zespołowe oraz zajęcia laboratoryjne prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W odkrywaniu świata nauki pomogą najmłodszym Zmysłek i Majka Pytajka – bajkowi przewodnicy. Oprowadzą dzieci po wszystkich stanowiskach, powiedzą jak z nich korzystać. Ich zadaniem będzie rozbudzanie w dzieciach ciekawości i dociekliwości, a także wytłumaczenie w przystępny sposób skomplikowanych zjawisk i pojęć.

Miasto Białystok otrzymało ponad 17 milionów złotych dotacji na realizację tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Całkowita wartość projektu wynosi 25,4 miliony złotych.

(oprac. Anna Kowalska)

źródło: bialystok.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o