Blisko 1,5 mln zł na nową infrastrukturę w gminach: Choroszcz i Łapy

Fontanna z podświetleniem i remont wnętrza zabytkowego obiektu przeznaczonego na potrzeby kulturalne lokalnej społeczności, to inwestycje, które zostaną wsparte z funduszy europejskich. Umowy w tej sprawie podpisali we wtorek (16.03) Marek Olbryś, wicemarszałek województwa oraz Marek Malinowski – członek zarządu.

– Z tych inwestycji będą korzystać wszyscy – mieszkańcy gmin ale też odwiedzający turyści. Lepsza infrastruktura, bardziej dostosowana do potrzeb ludzi, to przyjemniejsze spędzanie czasu w piękniejszej przestrzeni. Dziś podpisane umowy to rezultat konkursu zorganizowanego przez lokalną grupę działania, która doskonale zna najważniejsze lokalne potrzeby i działa na rzecz wsparcia takich inwestycji. Cieszę się, że z funduszy unijnych, możemy również finansować takie niewielkie projekty, które mają duże znaczenie dla tych miejscowości – zaznaczył Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Na placu Solidarności w Łapach powstanie nowoczesna fontanna z podświetleniem ledowym. Projekt został zgłoszony przez gminę Łapy, jego wartość to blisko 1,2 mln zł, z czego przyznana dotacja to blisko 900 tys. zł. Jego realizacja pozwoli na uatrakcyjnienie przestrzeni publicznej i nadanie jej nowych walorów funkcjonalnych.

– Przyznana dotacja na nową fontannę nie tylko spowoduje zmiany w postaci ładniejszego otoczenia, ale przede wszystkim będzie zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu w mieście Łapy. Z kolei remont zabytkowego budynku, w którym mieści się Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zapewni lepsze warunki dla jego działalności – dodał Marek Malinowski.

Z kolei projekt gminy Choroszcz będzie polega na remoncie wnętrza zabytkowego obiektu pełniącego funkcję Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy przy ul. Sienkiewicza. Zakres prac obejmuje następujące pomieszczenia: na pierwszej kondygnacji dwa pomieszczenia biblioteczne (biblioteka I, biblioteka II), na drugiej kondygnacji: pomieszczenie gospodarcze, socjalne oraz korytarz. Prace rozbiórkowe, wykończeniowe, renowacyjne oraz m. in.: instalacje elektryczne, teletechniczne i sanitarne, które będą w sumie kosztować ponad 1,5 mln zł, przyznana dotacja to prawie 600 tys. zł.

Konkursy na tego typu inwestycje zorganizowała Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie N.A.R.E.W.

Koszt tych dwóch inwestycji wynosi ponad 2,7 mln zł, natomiast dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pokryje blisko 1,5 mln zł.

 

tekst: Edyta Chodakowska-Kieżel

red.: Małgorzata Półtorak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o