Choroszcz upamiętniła 79 rocznicę wybuchu II WŚ [GALERIA]

Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się w Choroszczy o godzinie 11 na placu Brodowicza.

W uroczystościach udział wzięło wielu mieszkańców miasta z burmistrzem Robertem Wardzińskim na czele.

Obchody kolejnej rocznicy wybuchu II WŚ w Choroszczy zostały zorganizowane przez Urząd Miejski w Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Wokół obelisku na placu Brodowicza obecni byli przedstawiciele organizacji pozarządowych, OSP, zakładów pracy i wszystkich pozostałych mieszkańców Choroszczy, którzy przyszli w to miejsce, aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia z września 1939 roku.

Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym, a także wysłuchaniem historycznej audycji radiowej, jaką mogli usłyszeć Polacy 1 września w swoich radioodbiornikach, a także przechodnie, gdyż komunikaty o wybuchu wojny były emitowane w dużych miastach z głośników (w późniejszym okresie wojny Niemcy rozbudowali ten system głośników, który został przez Polaków nazwanym „szczekaczkami”).

Rys historyczny i słowo wstępne wygłosił prezes stow. „Skała” Grzegorz Krysiewicz. Prezes Krysiewicz powiedział, że 1 września o poranku Polskę napadły nie tylko wojska niemieckie, ale także (o czym się zapomina) słowackie.

Przy pomniku zostały złożone również wieńce i zapalono znicze.

Świtem 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa, największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Wzięło w nim udział 61 państw i ponad 110 milionów żołnierzy. Sześcioletnia wojna pochłonęła około 72 milionów istnień. Największe straty poniosła Polska, w której zginęło aż 16 procent ludności.

Miejscem, gdzie zaczęła się II wojna, zdaniem wielu historyków, był 15-tysięczny Wieluń, leżący 21 kilometrów od granicy z III Rzeszą. O 4.40 na miasto spadły pierwsze niemieckie bomby.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o