Ciekawi Świata: Artur Radecki – Filipiny. Wyprawa po zdrowie

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu Ciekawi Świata! Gościem spotkania będzie białostoczanin Artur Radecki.

Filipiny. Wyprawa po zdrowie

5 czerwca 2018, godz. 18.00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 10 zł – w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl


Artur Radecki:
„Filipiny poznawałem przez pryzmat małej wysepki, na której mieszkaliśmy. Bantayan można było objechać rowerem w ciągu jednego dnia… Była to dobra baza wypadowa na inne wyspy i filipińskie plaże, z których pięć mieści się w rankingu 10 najpiękniejszych plaż świata.
Filipiny to biedny kraj szczęśliwych i pogodnych ludzi. Bycie tam uczy doceniania tego, co się ma i nie przejmowania się drobiazgami.
Komu przeszkadza tzw. bylejakość, niech tutaj nie przyjeżdża. Filipińczykom ona nie przeszkadza. Odnajdują się w kałużach zalewających ulice, rozpadających się „domach”, wałęsających się wszędzie psach. Wystarczą japonki, szorty, koszulka, głośna muzyka i można bawić się z sąsiadami przy grillu ustawionym praktycznie na środku ulicy. Filipińczycy nie przejmują się czasem, on płynie własnym tempem, dlatego np. umawianie się na określoną godzinę powinniśmy traktować raczej umownie i nie obrażać się na tubylców.
Filipiny są w zdecydowanej większości krajem chrześcijańskim, gdzie wyrażanie swojej wiary jest bardzo powszechne. Obecność figurki Santo Nino (Świętego Dzieciątka) w szpitalu, na lotnisku czy przydomowej kapliczce to standard. Obserwacja Filipińczyków była dobrą lekcją, jak doceniać to, co mamy. Zamiast gonić za niepotrzebnymi rzeczami, spotykać się z ludźmi, na których nam tak naprawdę nie zależy, lepiej skupić się na byciu tu i teraz. Filipiny, jak większość krajów południowych, uczą jak zwolnić. Filipińczycy mają czas, my – podobno – pieniądze”.

Artur Radecki – ma 55 lat, z wykształcenia jest inżynierem budownictwa. W trakcie studiów założył pierwszy komis samochodowy w Białymstoku, w 2003 roku otworzył laboratorium Kodak Express, które z czasem przekształciło się w Centrum Druku Futura (druk fotografii, materiałów reklamowych i realizacji wystaw fotograficznych).
Fotograf od dziecka. Laureat konkursów fotograficznych, autor i współautor wystaw fotograficznych oraz współautor albumu o Białymstoku.
Z powodów zdrowotnych zainteresował się głodówką leczniczą jako sposobem na samouzdrawianie organizmu. Z grupą innych osób, w styczniu 2018 roku wyruszył na Filipiny w celu sprawdzenia tej metody na sobie.

Spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć Artura Radeckiego z pobytu na Filipinach.

źródło: Białostocki Ośrodek Kultury 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments