Dni Patronalne Miasta Białegostoku

W niedzielę (27 września) w Białymstoku rozpoczęły się obchody piątych Dni Patronalnych. Odbyła się msza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki. W uroczystościach w imieniu prezydenta Białegostoku wziął udział jego zastępca Rafał Rudnicki.

Według programu tegorocznych Dni Patronalnych, w poniedziałek (28 września), w godz. 8.00–20.00, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbył się „Dzień z bł. ks. Michałem Sopoćką Patronem Białegostoku”, który jest transmitowany online na kanale YouTube ArchiBial Media. Wydarzenie ma być wzbogacone modlitwą, filmami dokumentalnymi, wywiadami, audycjami dla dzieci i młodzieży, a także ciekawymi konkursami z nagrodami.

W poniedziałek, o godz. 16.00, była transmitowana uroczysta gala wręczenia Nagrody im. bł. ks. Michała Sopoćki miesięcznika Archidiecezji Białostockiej „Drogi Miłosierdzia” – „Michały 2020”. Tytuły trafią do osób i podmiotów będących świadkami bożego miłosierdzia w swoim życiu i działaniu.

Następnie o godz. 18.00 odbyła się msza w katedrze w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem arcybiskupa Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko został patronem Białegostoku 15 lutego 2016 r. Wówczas Rada Miasta przyjęła stosowną uchwałę. Zgodę na ogłoszenie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska. Święto patrona Białystok obchodzi 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki. Z tej okazji wrzesień staje się miesiącem obchodów Dni Patronalnych, które już na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń kulturalnych i religijnych w mieście.

/

 

 

oprac. Agnieszka Błachowska/foto :UM w Białymstoku

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o