Doktorat z wirtualnej rzeczywistości doceniony przez ekspertów

Międzynarodowy zespół ekspertów wyróżnił propozycję badań pracownika Wydziału Architektury PB. Bartosz Śliwecki w ramach doktoratu będzie badał architekturę tworzoną w wirtualnej rzeczywistości. 

Bartosz Śliwecki dostał się do wąskiego grona uczestników warsztatów dla doktorantów w ramach konferencji ECAADE (Education and Research in Computer Aided Architectural Design in Europe) w Berlinie.

Podczas dwudniowych warsztatów online, kilkunastu ekspertów architektury i urbanistyki m.in. z Portugalii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Anglii czy Finlandii oceniało zgłoszone przez uczestników pomysły na prace doktorskie. Specjaliści uznali, że propozycja badań przedstawiona przez pracownika Politechniki Białostockiej jest jedną z trzech najlepszych.

Bartosz Śliwecki zamierza zbadać, jak człowiek odbiera przestrzeń architektoniczną w świecie wirtualnym. Wyniki jego badań mogą służyć w ulepszaniu nowo projektowanych gier, tworzeniu przyjaznych użytkownikom symulacji czy światów VR.

Pracując nad wirtualnym spacerem po kampusie PB zauważyłem, że mimo dokładnego odwzorowywania otoczenia, budynki wirtualne wyglądały inaczej, wydawały się zniekształcone w porównaniu do rzeczywistości – wyjaśnia Bartosz Śliwecki. Chcę dokładnie zbadać, jak ludzie widzą przestrzenie VR. Może my, twórcy wirtualnej architektury, zamiast ultrarealistycznego przełożenia powinniśmy posługiwać się uproszczeniami? Interesuje mnie, jak należy konstruować przestrzeń VR, jak dobierać jej poszczególne elementy. 

Bartosz Śliwecki jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Zajmuje się projektowaniem wirtualnej architektury oraz światem VR. Ma także doświadczenie w tworzeniu wizualizacji 3D i druku w technologii 3D. Współpracował m.in. z Muzeum Wojska w Białymstoku, Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy oraz z licznymi biurami architektonicznymi z Polski.

W ramach wyróżnienia ECAADE Bartosz Śliwecki otrzymał stypendium w wysokości 400 euro na pokrycie udziału w następnej konferencji naukowej oraz międzynarodowych warsztatach dla doktorantów architektury. Nagrodzeni zostali także Igor Lacroix z Faculty of Architecture of the University of Porto oraz Yelda Gin z University of Cambridge. /

 

 

inf.www.pb.edu.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o