Dotacje na instalacje OZE w Wasilkowie

1,3 mln zł dostała gmina Wasilków na program OZE, czyli panele fotowoltaniczne i kolektory słoneczne. Dzięki temu dofinansowanie ma szansę otrzymać 101 chętnych, którzy zgłosili do gminy chęć zainwestowania w ekologiczne instalacje montowane na dachach swoich domów. Ogólna wartość inwestycji wyniesie 2 mln zł. To kolejny krok w kierunku dalszego spadku emisji gazów cieplarnianych CO2.

– Maksymalne dofinansowanie to 14 tys. zł. Chętnych mieliśmy dużo więcej, bo zgłosiło się około 300 osób. Większe szanse mieli ci, którzy rozliczają swoje podatki (PIT) na terenie gminy Wasilków – przyznaje Dominika Jocz, wiceburmistrz Wasilkowa.

W czwartek, 28 stycznia został rozstrzygnięty konkurs z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, w którym można było starać się o dotacje na niewielkie instalacje montowane na dachach prywatnych domów.

Na wsparcie takich projektów przeznaczono pierwotnie 30 mln zł z funduszy unijnych, ale dzięki decyzji zarządu województwa budżet konkursu został prawie dwukrotnie zwiększony – do 57 mln zł. Gmina Wasilków zajęła w tym konkursie 1 miejsce.

– Bardzo się cieszę, że nasz wniosek został tak wysoko oceniany. Najważniejsze, że skorzystają na tym mieszkańcy. Dzięki tym środkom poprawi się efektywność energetyczna przynajmniej części domostw – mówi Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa. – Jest to tak naprawdę jeden z kroków na drodze do poprawy jakości życia w gminie, wciąż wiele pracy przed nami pod kątem uświadamiania, zdobywania innych środków. Cieszę się, że ponad stu właścicieli domów z tego skorzysta.

Gmina Wasilków już od dłuższego czasu inwestuje w bardziej ekologiczne ocieplenie budynków. Od 2018 roku organizowane są nabory na wymiany kotłów. W 2021 roku gmina przeznaczyła na wymianę kotłów 60 tys. zł. 26 stycznia został ogłoszony kolejny nabór.

Gmina otrzymała też środki na OZE w budynkach użyteczności publicznej. W sześciu budynkach: obu szkołach podstawowych w Wasilkowie, obu przedszkolach przy ul. Polnej i Mickiewicza, w szkole podstawowej w Studziankach i Urzędzie Miejskim zainstalowane zostaną panele fotowoltaniczne i kolektory słoneczne.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o