Druk 3D tematem kolejnego spotkania Grupy Zaawansowanej Współpracy TECHnologia

Tym razem Klaster Obróbki Metali, inicjator wydarzenia, zaprosił przedsiębiorców, naukowców i samorządowców do podbiałostockiej siedziby spółki Technology Applied specjalizującej się w druku 3D. W spotkaniu wziął udział Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Kolejne spotkanie Grupy Zaawansowanej Współpracy TECHnologia (GZW Tech) odbyło się w czwartek, 25 listopada.

– Mamy tu do czynienia z niezwykłą technologią. Dla niewtajemniczonych jest czymś niewyobrażalnym, ale wszyscy mamy świadomość, że niebawem stanie się naszą codziennością – mówił Marek Olbryś. – Serce się raduje, że ta firma jest właśnie w Podlaskiem. Celem obecnego zarządu województwa jest wspieranie rozwoju firm innowacyjnych, które prowadzone są przez ludzi z marzeniami, ambicjami i nie zważającymi na ograniczenia.

Wicemarszałek podkreślał, że w Strategii Województwa Podlaskiego właśnie innowacyjności poświęca się wiele uwagi.

Technology Applied powstało w 2015 r. jako startup. Zaczynali od lokalnego rynku. Jak informował prezes spółki Jarosław Kozak, dynamicznie się rozwijają i obecnie są największą drukarnią 3D o kapitale polskim. Ich rynki to Niemcy, Francja, Wielka Brytania, a nawet kraje arabskie.

– Eksportujemy nie tyle produkty ile rozwiązania innowacyjne. My nie mamy produktów na półce, natomiast klienci do nas przychodzą z problemem technologicznym i my mu ten problem rozwiązujemy – wyjaśniał prezes Kozak.

Podkreślał, że Podlaskie jest doskonałym miejscem do rozwijania biznesu, a zaangażowanie lokalnego samorządu w rozwój przemysłu 4.0 jest bardzo duże. Sam pochodzi z Podkarpackiego, ale jak mówił: „to Podlaskie mnie przyjęło”.

– Ja ten pomysł miałem wcześniej. Byłem z tym pomysłem na Podkarpaciu w rodzinnych stronach, byłem z tym pomysłem w Lubelskim, byłem w Warmińsko-Mazurskim, i dopiero doceniono ten pomysł tutaj – dodał Jarosław Kozak. 

Prezes Technology Applied docenia organizowane przez Klaster Obróbki Metalu spotkania z cyklu Grupa Zaawansowanej Współpracy TECHnologia. Uważa, że to doskonała okazja do nawiązania kontaktów biznesowych.

– Nagle okazuje się, że nie trzeba niczego szukać za granicą czy w innych regionach Polski tylko tu na miejscu możemy wzajemnie wymieniać się technologiami, innowacjami i ideami, które powodują, że ten podlaski rynek innowacji tak prężnie się rozwija.

GZW TECH – czyli Grupa Zaawansowanej Współpracy TECHnologia, jest inicjatywą Klastra Obróbki Metali. Są to spotkania cykliczne odbywające się na terenach firm należących do Klastra, gdzie przedsiębiorcy mają okazję zaprezentować swoja ofertę. Wydarzenie ma na celu wsparcie przedsiębiorców, wymianę doświadczeń, poglądów oraz opinii na temat technologicznych nowinek i nowatorskich rozwiązań w przemyśle.

Aneta Kursa UMWP
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Dulewicz

 

Źródło: UMWP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments