Dzień pamięci o niezłomnych

Pierwszego marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dziś w białostockich miejscach upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe złożone zostały kwiaty w imieniu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Dzień Żołnierzy Wyklętych – to święto pamięci o tych, którzy po II wojnie światowej podjęli w Polsce walkę z Sowietami. W imieniu prezydenta Białegostoku jego zastępca Przemysław Tuchliński złożył kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. J. Kilińskiego, pod krzyżem przy ul. 11 Listopada upamiętniającym pomordowanych przez komunistów, na Cmentarzu Wojskowym, a także pod tablicą pamiątkową przy ul. A. Mickiewicza, upamiętniającą ofiary NKWD i UB.

Uroczystości na Rynku Kościuszki rozpoczęły się o godz. 12.00. Udział w nich wzięli m.in. reprezentanci władz samorządowych, administracji rządowej, a także środowiska kombatanckie i służby mundurowe. Prezydenta Miasta Białegostoku reprezentował jego zastępca Rafał Rudnicki.

Dziś (1 marca) o godz. 18.00, odbędzie się także uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterskiej sanitariuszce „Ince”. Pomnik został ustawiony w Parku Planty, na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich. Powstał dzięki realizacji jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego 2016. Po odsłonięciu pomnika (godz. 19.00) w Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26 odbędzie się wykład dr. Marcina Zwolskiego „Danuta Siedzikówna „Inka” jako nowy symbol 5. Wileńskiej Brygady AK”.

1 marca to rocznica stracenia dowódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, płk Łukasza Cieplińskiego ps. Ostrowski, a także jego współpracowników. Aresztowani we wrześniu 1947 roku, po długotrwałym ubeckim śledztwie zostali zamordowani w roku 1951. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w roku 2011. To święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali walki, zbrojnie stawiając czoła kolejnej, sowieckiej okupacji.

Kamila Bogacewicz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o