Filmowe Podlasie Edukuje: Animowany Słownik Gwary Podlaskiej – warsztaty filmowe z Agnieszką Waszczeniuk

Białostocki Ośrodek Kultury w ramach edukacyjnej odsłony akcji Filmowe Podlasie Atakuje! zaprasza młodych kinomanów na warsztaty filmowe z Agnieszką Waszczeniuk, podczas których poznają różne techniki animacji i wspólnie stworzą Animowany Słownik Gwary Podlaskiej!

ANIMOWANY SŁOWNIK GWARY PODLASKIEJ

Termin: październik – listopad 2023
Wiek uczestników: 10-13 lat (liczba miejsc ograniczona; maks. 12 osób)
Zgłoszenia: Do 23 października 2023 należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres dkf@bok.bialystok.pl
Formularz + więcej informacji o warsztatach na stronie: https://bok.bialystok.pl/filmowe-podlasie-edukuje-2023-animowany-slownik-gwary-podlaskiej-zapisy-na-warsztaty/

Opłata: 150 zł (w kasie kina Forum, po otrzymaniu maila potwierdzającego udział w warsztatach)

Planowane są 3 dwudniowe spotkania warsztatowe:
* 28-29 października w godz. 10:00-15:00
* 18-19 listopada w godz. 10:00-15:00
* 16-17 grudnia w godz. 10:00-15:00

Celem edukacji filmowej jest uwrażliwienie młodych ludzi na film animowany jako dziedzinę sztuki współczesnej, obecną w naszym życiu już od wczesnych lat pod różną postacią – bajek, realizacji komercyjnych, filmów artystycznych itd. Edukacja kształtuje zarówno odbiorców sztuki, jak i przyszłych twórców. Nauka realizacji filmu animowanego łączy kształcenie plastyczne oraz filmowe. Choć studyjna produkcja filmu animowanego może sprawiać wrażenie skomplikowanej, istnieją techniki animacji umożliwiające zrobienie filmu w warunkach warsztatowych, oferujące narzędzia do stworzenia indywidualnego dzieła także we własnym domu. Realizacja filmu wycinankowego, piksilacji, filmu malarskiego czy wykonywanego techniką sypaną nie wymaga pracy całego zespołu doświadczonych animatorów. Filmy animowane z powodzeniem mogą zrealizować amatorzy w ciągu kilkugodzinnych warsztatów, ucząc się zarazem budowy filmu od podstaw, tj. z uwzględnieniem jego poszczególnych etapów produkcyjnych.

Regularne spotkania z taką formą edukacji pogłębiają znajomość technik, przyczyniają się do lepszego zrozumienia procesu powstawania filmu, a od strony artystycznej wzmacniają kreatywną wyobraźnię, pobudzają wrażliwość oraz dają narzędzia do samodzielnego rozwoju.

Agnieszka Waszczeniuk – urodzona w Białymstoku reżyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka, animatorka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Swoje realizacje pokazywała na ponad 75 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Tworzy autorskie filmy animowane, czołówki festiwalowe, teatralne scenografie multimedialne. W 2019 roku jej filmy animowane miały swój pokaz w Galerii Noko w Ichinomiya w Japonii. Jej magisterski film dyplomowy „Ślady ulotne” brał udział m.in. w VIII Ogólnopolskiej Wystawie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2016 w Gdańsku, gdzie prezentowane były 34 projekty z uczelni artystycznych z całej Polski, a także w 36. Konkursie im. Marii Dokowicz 2016 w Poznaniu (najlepsze dyplomy z uczelni), oraz w prestiżowym NEU NOW Amsterdam 2017 w Holandii, gdzie udział brało 25 prac zgłoszonych z ponad 400 projektów z 38 państw z całego świata.
Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Przy wsparciu stypendialnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w roku 2018 miała okazję wyjechać na jeden z najważniejszych festiwali filmów animowanego na świecie Hiroanim w Hiroszimie w Japonii.

Fot. Alina Gabrel-Kamińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments