Jak sokół z sową żyli, czyli o sokolarni w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Ze wstępu książki Artura Gawła „Ptaki drapieżne i sowy w kulturze”: „Od zarania dziejów ptaki zwracały uwagę przede wszystkim swą niedostępną dla ludzi umiejętnością lotu. Pragnienie pokonania tego ludzkiego ograniczenia od zawsze pobudzało wyobraźnię człowieka. W ludzkich wyobrażeniach wyjątkowe miejsce zawsze zajmowały ptaki drapieżne i sowy”. Sokolarnia jest projektem pn.: „Ośrodek edukacji ekologicznej Muzeum Podlaskiego – sokolarnia”. Jak mówi pomysłodawca tego miejsca kierownik Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej doktor Artur Gaweł: „Celem projektu jest wzrost świadomości społecznej w zakresie znaczenia ptaków drapieżnych w przyrodzie”.

Żeby zajmować się drapieżnymi ptakami trzeba traktować swoją pracę jak pasję. Czasem pracownicy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, gdzie znajduje się sokolarnia, muszą więcej czasu poświęcić ptakom niż rodzinie.

Ośrodek edukacji ekologicznej to miejsce wyjątkowe. To tutaj każdy chętny może zobaczyć na własne oczy i z bardzo bliska jak wyglądają ptaki drapieżne.

W skansenie prowadzona jest hodowla wybranych gatunków ptaków drapieżnych, w tym zwłaszcza sokoła wędrownego. Hodowane ptaki służą między innymi do różnych pokazów podczas zajęć edukacyjnych. A skorzystać z oferty Ośrodka edukacji ekologicznej – sokolarnia może każdy.

Przygodę z drapieżnymi ptakami zwiedzający zaczynają jednak od wystawy tematycznej również znajdującej się na terenie sokolarni.

Celem projektu jest podniesienie społecznej świadomości na temat roli i znaczenia ptaków drapieżnych w naturalnych ekosystemach przyrodniczych, a dzięki temu ochrona różnych gatunków ptaków drapieżnych żyjących w Polsce. Głównym sposobem realizacji tych zadań będzie stworzenie ośrodka edukacji ekologicznej o zasięgu krajowym.

Nasz telewizyjny reportaż o sokolarni w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej już wkrótce tylko na antenie Twojej Telewizji Regionalnej. Zapraszamy do oglądania. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments