Koncert Kabaretu Szpilka i Chóru im. St. Moniuszki

Muzyczne podsumowanie roku w wykonaniu seniorów.

Na takim koncercie nikt nie będzie się nudził. Na scenie Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku wystąpią działające przy PIK zespoły – Kabaret Seniorów Szpilka oraz Chór im. St. Moniuszki.

W programie popularne, śpiewane przez wszystkich polskie pieśni, przeplatane skeczami, zabawnymi scenkami sytuacyjnymi. Obie grupy zaprezentują repertuar, z którym koncertowały w ciągu minionego roku. Będzie dużo pięknej muzyki, humoru i sentymentalnych wspomnień.

Bilety w cenie 10 zł można kupić w Spodkach PIK, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00- 15.00

Kabaret Seniorów Szpilka

Zespół powstał w trudnych latach osiemdziesiątych, gdy w portfelach były kartki żywnościowe, a w sklepach puste półki. Od początku kabaret skupiał uzdolnionych, pełnych wigoru i radości życia emerytów, którzy swoją energią i zapałem chcą podzielić się z innymi. Obecnie Szpilkę tworzy 25 osób.  Przez 40 lat kabaret  wystąpił z blisko tysiącem koncertów w Polsce i za granicą, m.in. na Białorusi, Litwie, w Ukrainie, Holandii i Niemczech. Uczestniczył w wielu imprezach artystycznych, statystował także w popularnym serialu TVP „Boża podszewka”. Grupa jest laureatem pierwszych miejsc w wielu konkursach i przeglądach w kategorii amatorskich zespołów kabaretowych i teatralnych, otrzymała również Złotą Odznakę Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów. Szpilka to nie tylko próby i występy, to także spotkania integracyjne – wspólne wyjazdy, ogniska, warsztaty artystyczne, święta, bale i wycieczki. Wszystko to wpływa na dobre relacje w zespole, pozwala uniknąć poczucia osamotnienia w jesieni życia.

Chór im. St. Moniuszki

Obecnie chór składa się z 30 osób i koncertuje głównie w regionie. Jego dyrygentem jest Marta Szałkiewicz, instruktorka śpiewu w Podlaskim Instytucie Kultury.  W swoim repertuarze zespół ma utwory religijne, patriotyczne, świeckie i ludowe.  Chór niejednokrotnie brał udział w uroczystościach państwowych, kościelnych i okolicznościowych, uświetniając je swoimi występami. Koncertował za granicą m.in. w Ukrainie, Białorusi, Litwie, we Włoszech i Niemczech. Wielkim przeżyciem była wizyta u Ojca Świętego Jana Pawła II 5 maja 1993 roku, podczas której chór, pod dyrekcją prof. Jerzego Śródkowskiego, wykonywał pieśni maryjne, a także pamiętną pieśń powitalną “Witaj nam Ojcze Święty”.  W 2023 roku zespół zasłynął jako chór, który zaśpiewał z Dawidem Podsiadło. Wykonał on wspólnie z artystą dwa utwory podczas koncertów w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments