Lublin. Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza (29-30.06)

Od podpisania deklaracji w sprawie utworzenia Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza rozpoczęło się w Lublinie dwudniowe spotkanie przedstawicieli regionów z 12 krajów, biorących udział w Inicjatywie Trójmorza. Z ramienia Samorządu Województwa Podlaskiego dokument podpisał marszałek Artur Kosicki, który weźmie też udział w panelu „Rola regionów w rozwoju gospodarczym Trójmorza”.

Do udziału w kongresie zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele rządu, naukowcy, eksperci z obszarów takich jak: gospodarka, ekonomia, rolnictwo i rozwój regionalny. Spotkanie zainaugurował prezydent Andrzej Duda, który w 2018 r. zainicjował projekt Trójmorza i jest jego patronem.

– Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał. Kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania – mówił Andrzej Duda w Lublinie.

Dodał, że Inicjatywa Trójmorza to 112 mln mieszkańców i 30 proc. powierzchni Unii Europejskiej.

– To jest naprawdę olbrzymi, gigantyczny potencjał – ocenił.

Wspólny cel

W obecności prezydenta włodarze 16 regionów z krajów członkowskich Inicjatywy podpisało deklarację utworzenia Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza. Celem przedsięwzięcia jest współpraca w zakresie zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju gospodarczego. Zakłada m.in.: prowadzenie i nawiązywanie regularnych kontaktów i partnerstw, wspieranie i promocję wspólnych projektów w ramach polityki Unii Europejskiej – jak np.: budowa międzynarodowego szlaku Via Baltica czy linii kolejowej Rail Baltica.

Marszałek Kosicki, jeden z sygnatariuszy deklaracji podkreślał:

– Mamy wspólny cel: chcemy jak najszybciej nadgonić regiony lepiej rozwinięte, które nie muszą borykać się z opóźnieniami gospodarczymi wynikającymi z naszej historii. Można próbować działać indywidulanie, ale po co, kiedy wspólny głos, wielu regionów z wielu krajów będzie na pewno bardziej skuteczny. Tu chodzi o gospodarkę, o szlaki komunikacyjne, o wymianę doświadczeń – bez współpracy nie osiągniemy w tych obszarach wiele.

Samorządowy Kongres Gospodarczy, II Forum Regionów Trójmorza ma na celu wzmocnienie spójności regionów Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy społeczno-gospodarczej i naukowej samorządów z państw Europy Środkowo-Wschodniej, biorących udział w Inicjatywie Trójmorza tj. Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Pierwszego dnia kongresu główne punkty programu skupiać się będą wokół Inicjatywy Trójmorza, Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza, trasy Via Carpatia w kontekście połączeń transportowych i logistyki oraz współpracy transgranicznej obszaru Inicjatywy Trójmorza. Drugi dzień to przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, rozwojem innowacyjnej gospodarki oraz znaczeniem transformacji cyfrowej w rozwijaniu współczesnej gospodarki po pandemii.

Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni m.in.: Mateusz Morawiecki – Premier RP, Jarosław Gowin – Wicepremier, Minister Rozwoju Pracy i Technologii, Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, prof. Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych.
Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej – część gości debaty bierze w niej udział online.

Aneta Kursa/ UMWP
red.: Izabela Smaczna-Jórczykowska
fot.: Piotr Wójcik/UMWL

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments