Łyski z nagrodą w Konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Jedyne z Podlaskiego!

Jest nam bardzo miło poinformować, że sołectwo Łyski z gminy Choroszcz – jako jedyne z Podlaskiego znalazło się w gronie 15 najlepszych sołectw w Polsce! Pokonało ponad 100 podobnych społeczności lokalnych. Przedstawiciele przyjechali z nagrodą w Konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Gratulujemy!
Dokładne uzasadnienie przyznanej nagrody brzmi: „Za realizację najciekawszego projektu sfinansowanego ze środków funduszu sołeckiego pt.: Stworzenie międzypokoleniowej przestrzeni rekreacyjno-sportowej w centrum wsi Łyski”.
O jaką przestrzeń chodzi? Przestrzeń rekreacyjno-sportowa we wsi Łyski to swego rodzaju kompleks, na który składają się świetlica wiejska (w której działa przedszkole, klub sportowca, a także znajduje się tam mini-sala konferencyjna z zapleczem kuchennym i magazynkiem), a także boisko z trybunami, plac zabaw i siłownia zewnętrzna, parking i miejsca pamięci.
Przed rozpoczęciem tworzenia tego miejsca – wspomina obecny sołtys wsi Łyski Lech Makal – budynek świetlicy był bardzo zniszczony, wręcz nie nadawał się do użytku. Na placu zabaw stały trzy bardzo stare i zdewastowane urządzenia. Mieszkańcy nie mieli miejsca do spotkań, a lokalne przedszkole – zaplecza do bezpiecznych zabaw dzieci na świeżym powietrzu – dodaje sołtys Łysek.

dav

Dzięki środkom z funduszu sołeckiego, a także osobistej pracy mieszkańców powstało miejsce, które dziś naprawdę szeroko służy ludziom: w świetlicy organizowane są uroczystości rodzinne, spotkania wiejskie, a także znalazły tu swoje miejsce lokalne grupy nieformalne i stowarzyszenia. Klub sportowy i boisko służą miejscowej amatorskiej drużynie sportowej do treningów oraz do rozgrywania meczy ligi gminnej w piłkę nożną; rokrocznie w zawodach bierze udział ok. 150 osób. W 2018 r. z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Choroszcz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w świetlicy wiejskiej w Łyskach zorganizowało Mini Centrum Kultury, zagospodarowując czas dzieci i dorosłych (odbywały się gry i zabawy, warsztaty rękodzielnicze, spektakle i spotkania koła zainteresowań).

Wszystkie te aktywności nie byłyby możliwe, gdyby nie inwestycje dokonywane w Łyskach ze środków funduszu sołeckiego. Przez ostatnią dekadę kwota ta wzrosła o blisko 100%: w 2010 roku wynosiła nieco ponad 10 tys. zł, zaś w 2018 roku osiągnęła poziom ponad 19 tys. zł. To znaczne i konkretne wsparcie – mówi sołtys Łysek Lech Makal – pozwala na wprowadzenie określonych i widocznych inwestycji lub dokończenie już rozpoczętych – dodaje. Przeprowadziliśmy generalny remont budynku, łącznie z wymianą gruntu, posadzki, instalacji elektrycznej, stolarki okiennej, wykonaliśmy remont wnętrza, wyposażyliśmy świetlicę – wymienia sołtys. Nareszcie mamy zaplecze kuchenne z prawdziwego zdarzenia, łącznie ze sprzętami AGD, w świetlicy znajdują się też sanitariaty, sala konferencyjna jest dobrze oświetlona, wyposażona jest w stoły i krzesła, w oknach zamontowano żaluzje – kontynuuje. Mieszkańcy wreszcie mają miejsce do integracji, zrzeszania się rozwijania zainteresowań i wymiany doświadczeń – podsumowuje sołtys Makal. Zyskaliśmy komfortowe i bezpieczne miejsce spotkań i rekreacji, którego nie musimy się wstydzić – dodaje na koniec.

Trzeba jednak zaznaczyć, że sami mieszkańcy także w znaczący sposób wpłynęli na kształt międzypokoleniowej przestrzeni rekreacyjno-sportowej w centrum wsi Łyski. Nieodpłatnie wykonali szereg prac – wymieńmy te najważniejsze, takie jak: usuwanie nieczystości, gałęzi oraz korzeni po byłym dzikim wysypisku, karczowanie drzew, przygotowywanie terenu pod montaż elementów placu zabaw i siłowni zewnętrznej, sadzenie drzew, krzewów, sianie trawy, wałowanie terenu, montaż ogrodzenia z siatki, a także prace przy bieżącym utrzymaniu i konserwacji przestrzeni. Mieszkańcy zakupili także oraz zamontowali drzwi do klubu sportowego, przyczynili się do rozwoju miejsca poprzez udostępnianie swoich maszyn i urządzeń. Wspólnymi siłami odnowili pamiątkowy krzyż w miejscowości.
Taka postawa, zarówno sołtysa, jak i całej społeczności zasługuje na prawdziwe uznanie, dlatego przyznana nagroda to tak naprawdę podsumowanie lat starań i pracy na rzecz społeczności Łyski – oświadcza sołtys wsi Łyski. A jest doświadczonym sołtysem, który piastuje tę samorządową funkcję od blisko 30 lat. To szmat czasu. A jeśli dodamy do tego, że przejął je po swoim ojcu – Eugeniuszu Makalu, u którego boku przyglądał się pracy społecznej, to praktyka samorządowca rozciąga się na dobre pół wieku (bycie liderem w rodzinie Makalów to jednak – jak przyznaje Lech Makal – tradycja rodzinna, jako, że sołtysem wsi Łyski był także brat ojca, wujek Lecha – Antoni, który zmarł, dotkliwie pobity przez hitlerowców w latach 40 XX w.).
Nagrodę sołectwa Łyski docenia także Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński: Zaangażowane i przemyślane inwestowanie pozwoliło stworzyć w Łyskach przestrzeń nowoczesną, przestronną, zadbaną, realizującą szereg potrzeb społecznych: rodzinnych, wspólnotowych, sportowych. Ponadto – dobrze zaplanowane i wykonane – gwarantuje wiele lat bezpiecznego, bezawaryjnego użytkowania – dodaje włodarz Choroszczy.

Powstanie wielopokoleniowej przestrzeni społecznej w Łyskach nie byłoby możliwe bez wsparcia gminy Choroszcz, w tym w postaci funduszu sołeckiego. A ten we wsi Łyski rokrocznie się zwiększa. Jest to efekt, między innymi, zwiększającej się z roku na rok liczby mieszkańców Łysek (w 2010 roku sołectwo liczyło 288 osób, a w 2017 roku już 325 osób), a także coraz lepszej kondycji finansowej gminy Choroszcz. W efekcie z roku na rok choroszczańskie wsie otrzymują proporcjonalnie więcej pieniędzy na realizację własnych potrzeb. Od czterech lat gmina Choroszcz przeznacza na ten cel systematycznie zwiększającą się kwotę: w 2015 roku choroszczańskie sołectwa dysponowały blisko 290 tys. zł, a w 2018 roku – o niemal 100 tys. zł więcej, czyli blisko 400 tys. zł. To niebagatelne wsparcie.

Utworzona przestrzeń rekreacyjno-sportowa we wsi Łyski, poza aspektami infrastrukturalnymi, ma także niezwykle pozytywny wydźwięk społeczny: stanowi element wychowania dzieci i młodzieży, służy integracji międzypokoleniowej. Sama praca nad powstaniem miejsca przyczyniła się do nawiązania pozytywnych relacji międzyludzkich i kształtowania dobra wspólnego w czystej postaci – a korzystanie z niego będzie pozytywnie rezonować na kolejnych szereg lat.
Opisywane przedsięwzięcie jest oryginalne i innowacyjne przede wszystkim przez wzgląd na podejście lokalnej społeczności do rozwoju swojej okolicy. Mieszkańcy od początku myśleli strategicznie i dokładnie planowali każdy kolejny krok inwestycji. Przykład Łysek to wspaniały wzorzec dla innych sołectw: że warto starać się i dbać o własną wspólną przestrzeń i społeczność, warto być aktywnym zaangażowanym obywatelem.
Sołectwo Łyski w Gminie Choroszcz otrzymało nagrodę w związku z udziałem w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się podczas konferencji „Wiejska Polska. Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej” w dniu 1 lutego 2019 r. w Nadarzynie, w trakcie trwających Centralnych Targów Rolniczych. Konferencja została zorganizowana przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów przy współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
UM/KSS

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments