Maraton Kresowy – podsumowanie imprezy

Kolarze z Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół w zeszłą niedzielę rozpoczęli sezon kolarski wyścigiem w Białymstoku. Na starcie stanęło kilkunastu zawodników z kilku kategorii wiekowych.

Trasa wyścigu będzie prowadziła wzdłuż wybudowanej w 1886 roku kolei baranowicko-białostockiej. To rzadko odwiedzane tereny przez rowerzystów. Trasa nie należała do najtrudniejszych, biegła głównie płaskimi odcinkami, choć nie zabrakło sekcji, gdzie trzeba było przeprawić się przez bagno sięgające kolan.

– Maratony Kresowe traktujemy jako przygotowanie do dużo poważniejszych zawodów, przede wszystkim szosowych. Już za tydzień jedziemy na wyścig szosowy do Mrągowa – mówi Piotr Kirpsza, trener zawodników z SKK Sokół.

Zawodnicy ścigali się na trzech dystansach.

Author Mini Maraton 7,6 km

Młodziutki Bartosz Apanowicz w kategorii do lat 8 uplasował się na 6. miejscu. Zacięta rywalizacja miała miejsce w wyższej kategorii wiekowej. Jaś Kaźmierowski musiał uznać wyższość Litwina Ignasa Kartenisa, który pojechał nieco ponad minutę szybciej, i zadowolić się srebrnym krążkiem.

Najlepiej spośród żaków zaprezentował się Piotr Struczewski, który na metę przyjechał jako trzeci. Zaraz za nim, na piątym miejscu, uplasował się Mateusz Wilczyński. 11. miejsce zajął zaś Patryk Apanowicz.

Zawodniczki SKK w dublecie stanęły na podium w kategorii dziewczynek do 10. lat. Pierwsza na mecie zameldowała się niezmordowana Nikola Gliniecka. Trzy minuty za nią na metę wpadła Kornelia Malewicz, która założyła na szyję srebrny medal.

Nieco mniej szczęścia miały starsze zawodniczki. Młodziczki Katarzyna Jaroszewicz i Weronika Malewicz uplasowały się odpowiednio na 4 i piątym miejscu. Formą błysnęła Natalia Jaroszewicz, która wróciła do domu z pucharem za 2. miejsce.

Kategorię Hobby zdominowali zawodnicy z SKK Sokół. 1. miejsce zajął Dawid Żygieło, drugie – Sebastian Sawoń, a trzecie – Radosław Struczewski. Tuż za podium uplasował się Szymon Dowgiert.

Półmaraton 33,4 km

Na duże słowa uznania zasługuje 14-letni Jakub Błahuszewski, który zadebiutował na dystansie półmaratonu i od razu znalazł się na podium. Wcześniej młody kolarz z Sokółki ścigał się na trzykrotnie krótszych dystansach. Jakub pokonał w Białymstoku ponad 30-kilometrową trasę w godzinę i 24 minuty, co dało mu trzeci rezultat w kategorii Młodzik.

Na piątym miejscu w kategorii Kobiety junior uplasowała się Kornelia Jackiewicz, która na metę przyjechała z czasem 1:30.

Michał Bachmura z kategorii Junior przyjechał na metę jako 9. Osiemnasty był Dawid Kondrat.

W kategorii Mężczyźni M2 najlepiej pojechał Piotr Kirpsza. Mimo defektu, dojechał on na metę na piątym miejscu. 22. miejsce zajął z kolei Mariusz Bykowski.

Rafał Kowalkowski w kategorii Mężczyźni M2 dojechał na metę na 19. pozycji.

Kellys Maraton 56 km

Jako jedyny na koronnym dystansie startował junior Jakub Mozolewski. Do mety dojechał jako szósty zawodnik w kategorii Orlik.

Kolejny wyścig z serii Maratonów Kresowych zaplanowano na 23 kwietnia w Mielniku.

Władze klubu dziękują Mariuszowi Woronowiczowi (Kaweta Pomoc Drogowa) i Łukaszowi Moździerskiemu za umożliwienie wyjazdu na zawody.

źródło: Piotr Kirpsza, SKK "Sokół" Sokółka