„Nie tylko Konopnicka”

„Nie tylko Konopnicka – kampania promująca twórczość polskich pisarek” to innowacyjny projekt Fundacji Pro Anima, który ma na celu nie tylko uhonorowanie 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, ale również promocję literatury tworzonej przez kobiety.

– W ramach działalności statutowej Fundacji znajduje się upowszechnianie i promowanie kultury, promowanie – powiedział Mariusz Perkowski, prezes Fundacji Pro Anima. – W związku z rokiem Konopnickiej chcieliśmy wypromować również inne polskie pisarki, symbolicznie nawiązując do tej drogi, którą Maria Konopnicka przeszła, być może sama borykając się z przeciwnościami losu.

Projekt Nie tylko Konopnicka to wynik wielu działań podejmowanych przez Fundację Pro Anima. Kultura, w którą zaangażowane były kobiety zawsze była bliska działaniom Fundacji i zawsze dostrzegaliśmy jej walory. Tak jest chociażby z Międzynarodowym Festiwalem Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej organizowanym w Białymstoku od wielu lat.

– Punktem zwrotnym naszych działań stał się rok 2022, czyli Rok Konopnickiej. Postanowiliśmy wykorzystać tę datę już nie tylko do upowszechniania twórczości Marii Konopnickiej, ale też do promocji wszystkich polskich pisarek – wyjaśniał Szymon Martysz z portalu Proanima.pl.

W projekcie „Nie tylko Konopnicka – kampania promująca twórczość polskich pisarek”, w ramach partnerstwa współpracy bierze udział Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, która w regionie północno-wschodniej Polski jest największą i najbardziej doświadczoną instytucją promującą czytelnictwo.

– Założenia projektu wpisują się w działalność Książnicy Podlaskiej – propagowanie czytelnictwa, promocja czytelnictwa, to nasza misja – mówiła dyr. Beata Zadykowicz. – Nasza pomoc będzie tu bardzo skuteczna, ponieważ dysponujemy odpowiednim księgozbiorem i wiedzą. Myślę, że nasz dział promocji wydawnictw na pewno w dużej mierze przyczyni się do dobrej realizacji tego projektu.

Warto dodać, że projekt nie ma zamkniętego charakteru i zapraszamy do współpracy wszystkie instytucje oraz media, ponieważ literatura pisana przez kobiety jest zdecydowanie warta większej uwagi czytelników.

W ramach projektu „Nie tylko Konopnicka – kampania promująca twórczość polskich pisarek” udostępniamy portal Proanima.pl, na którym zostanie:

– wypromowanych 400 wydarzeń literackich, ze szczególnym uwzględnieniem literatury tworzonej przez polskie pisarki,

– napisanych i opublikowanych blisko 50 artykułów dotyczących twórczości pisarek,

– przeprowadzanych kilkanaście konkursów literackich,

– objętych patronatem medialnym przynajmniej 10 festiwali literackich i spotkań autorskich.

Wszystkie działania związane z literaturą i promocją polskich pisarek można śledzić pod adresem:

https://proanima.pl/nie-tylko-konopnicka/wydarzenia-literackie/

 

Projekt graficzny kampanii stworzyła Magdalena Pietraszko z Fundacji Pro Anima.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments