Noc Muzeów za nami

Tysiące białostoczan wzięło udział w białostockiej Nocy Muzeów (19 maja). Mieszkańcy skorzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez miejskie i wojewódzkie instytucje kultury, uczelnie wyższe i organizacje pozarządowe.

Noc Muzeów przyciągnęła do białostockich muzeów, galerii i innych placówek tłumy mieszkańców Białegostoku. W tegorocznej edycji wzięło udział 20 placówek.

Jak co roku białostocka Noc Muzeów była okazją do bezpłatnego zwiedzania miejskich zabytków, obejrzenia wystaw, projekcji filmowych, pokazów, warsztatów. Cieszę się, że z tej ciekawej oferty skorzystało tak wielu białostoczan w różnym wieku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W czasie Nocy Muzeów odwiedzić można było m.in. Białostocki Teatr Lalek, BOK – Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Galerię Arsenał, Galerię im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska w Białymstoku czy Muzeum Pamięci Sybiru. Swoje propozycje przygotował także Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Białymstoku, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne.

Tak jak w latach ubiegłych dużą popularnością cieszyło się m.in. zwiedzanie piwnic Pałacu Branickich, wizyta w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz w Muzeum Wojska.

Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Cztery lata później stała się imprezą powszechną, biorą w niej udział miasta z całej Europy. Co roku w maju muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają na bezpłatne, nocne zwiedzanie.

Kamila Bogacewicz

źródło: bialystok.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o