Nowe zakupy antykwaryczne Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zakupiła podczas aukcji antykwarycznych cenne dokumenty z XVIII, XIX i XX wieku, związane z obszarem obecnego województwa podlaskiego.


Wśród zakupionych dokumentów znalazły się:

  • kwit na podymne i półpodymne z dóbr wieyskich królewskich … dobra Rybniki, datowany w Bielsku 22 IX 1791 roku.

źródło: Książnica Podlaska
  • wypis z herbarza „Korona Polska” Kaspra Niesieckiego, dotyczący herbu Pomian, wystawiony dla Bartłomieja Sakowskiego, syna Jakuba, około 1800-1802 roku.

źródło: Książnica Podlaska

  • dokument z 1892 roku, zawierający dane statystyczne guberni łomżyńskiej
  • zestaw jednodniówek z okresu stalinizmu – 16 sztuk z 1954 roku.

źródło: Książnica Podlaska

W zbiorach Książnicy Podlaskiej znalazła się także prawdziwa perełka – pierwsze wydanie powieści „Bene nati” Elizy Orzeszkowej z 1891 roku. Nowe nabytki trafiły do Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej.

źródło: Książnica Podlaska

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku – to największa biblioteka w regionie Polski północno-wschodniej. Gromadzi materiały o charakterze uniwersalnym, z przewagą piśmiennictwa z zakresu humanistyki i nauk społecznych. W jej zasobach znajduje się wiele cennych dokumentów i książek antykwarycznych.


Nowo nabyte dokumenty z XIX i XX wieku są dostępne na miejscu. Dokument z XVIII wieku ze względu na swój unikatowy charakter należy do zbiorów szczególnie cennych, zasady jego udostępniania określa Regulamin udostępniania zbiorów szczególnie cennych.


Książnica Podlaska w Białymstoku jest dobrze znanym ośrodkiem informacji o regionie. W swoich działaniach ma na celu promocję wartościowej książki oraz troskę o rozwój czytelnictwa. Dokumenty oraz książki antykwaryczne wzbogacą bogate zasoby biblioteczne.

Fot. Bogumiła Maleszewska/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments