Obchody stulecia niepodległości w lutym

Miasto Białystok w lutym zorganizuje kolejne wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W miejskich placówkach kultury na białostoczan będą czekały spotkania, wystawa oraz test wiedzy historycznej.

W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miasto Białystok zaplanowało liczne działania, które mają przypominać białostoczanom o tej rocznicy i włączyć jak najwięcej mieszkańców w uroczystości związane z jubileuszem.

W najbliższym czasie w ramach obchodów odbędą się m.in. wydarzenia w Galerii im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska w Białymstoku i Białostockim Ośrodku Kultury.

– Dzięki działaniom i wydarzeniom organizowanym w naszym mieście przez cały rok godnie uczcimy pamięć o niepodległości Polski. Wspólnie świętujmy tę rocznicę –  powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W Galerii im. Sleńdzińskich (8 lutego, godz. 18.00) odbędzie się spotkanie „Dialogi poetyckie Jerzego Binkowskiego i Waldemara Smaszcza – Nowa poezja w nowej Polsce – Zaczęło się pod Picadorem”. Kilka dni później (11 lutego) białostoczanie mogą wybrać się do Muzeum Wojska na otwarcie wystawy „Nie tylko legiony. Polskie formacje wojskowe 1914-1918” oraz do kina Forum na projekcję filmu Joanny Kessler-Chojeckiej „Kazimierz Pułaski. Bohater dwóch narodów” (godz. 16.00).

W drugiej połowie lutego zostanie zorganizowany test wiedzy o historii Białegostoku (18 lutego, godz. 17.00). W tym roku ze względu na rocznicę stulecia niepodległości zostaną uwzględnione zagadnienia dotyczące tego tematu. Następnie (22 lutego) w Muzeum Wojska odbędzie się wykład o polskich formacjach wojskowych z lat 1914-18. Będzie to spotkanie z autorem wystawy tematycznej. Z kolei pod koniec miesiąca (27 lutego) na mieszkańców czeka spotkanie z cyklu „Ciekawi Świata”. Przed białostocką publicznością wystąpi Agnieszka Martinka, autorka książki „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki”. Opowie ona o swojej wyprawie, której celem było odnalezienia miejsca zesłania (1945-1946) ojca.

Kamila Bogacewicz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments