Odetchnij pełną piersią. W ten weekend 9. PKO Białystok Półmaraton!

Do startu szykuje się przeszło 3,7 tys. zawodników z całego świata. O szczegółach tej największej imprezy biegowej w Polsce Wschodniej opowiedział na środowej konferencji (11.05) Grzegorz Kuczyński – prezes Fundacji Białystok Biega, która organizuje półmaraton. W spotkaniu uczestniczył także m.in. marszałek Artur Kosicki. Partnerem wydarzenia już po raz kolejny jest Województwo Podlaskie.

_TR69723.jpg

Tegoroczny PKO Białystok Półmaraton odbędzie się pod hasłem „Odetchnij pełną piersią”. Na listach startowych znaleźli się reprezentanci 21 narodowości, wezmą w nim udział przedstawiciele wszystkich regionów w Polsce. To nie tylko zawody sportowe o bardzo wysokim poziomie, ale też niezwykła promocja miasta i regionu. Mówił o tym marszałek Artur Kosicki.

– My, jako Zarząd Województwa Podlaskiego, wspieramy wiele inicjatyw organizowanych przez Fundację Białystok Biega. Są to zawsze imprezy przygotowane bardzo profesjonalnie, cieszą się dużą popularnością również poza granicami naszego województwa – podkreślił Artur Kosicki.

Fundacja Białystok Biega jest laureatem wielu nagród. Jak zaznaczył jej prezes Grzegorz Kuczyński, rok 2022 rozpoczął się od wyróżnienia PKO Białystok Półmaratonu Podlaską Marką w kategorii Wydarzenie.

– To bardzo prestiżowe dla nas i ważne, że wydarzenie sportowe może być marką – podkreślił.

Powrót z pełną mocą

Bieg główny na dystansie półmaratonu (21,0975 km) wystartuje w niedzielę, 15 maja, o godz. 9:30. Wszyscy biegacze ruszą na trasę w jednej fali. Wraca sportowa rywalizacja – zawodnicy elity będą walczyć o zwycięstwo i pobicie rekordów.

– W tym roku będzie naprawdę silna elita międzynarodowa. Począwszy od rekordzisty trasy PKO Białystok Półmaratonu z 2019 roku, Kenijczyka Cosmasa Mutuku Kyevy (1:03:41 – przyp. red.), który wraca do Białegostoku. Będzie on rywalizował z ubiegłorocznym zwycięzcą Emilem Dobrowolskim (1:09:36 – przyp. red.). Po raz pierwszy będzie u nas biegł Tomasz Grycko, którego życiówka to 1:04, a także drugi z reprezentantów Kenii, z życiówką 1:02, Oigo Christine Moraa – wymieniał Grzegorz Kuczyński.

Z kolei jeśli chodzi o panie, to rywalizacja rozegra się między Europejkami.

– Zarówno jeśli chodzi o biegi kobiet, jak i mężczyzn, to ściganie zapowiada się bardzo ciekawie – zapewniał prezes Fundacji Białystok Biega.

Na mecie na każdego uczestnika czekać będą medale z wizerunkiem rzeźby Wenus z ogrodu przy Pałacu Branickich. Co ważne, w półmaratonie można wziąć udział również wirtualnie – w dowolnym miejscu i czasie. Na pokonanie dystansu zawodnicy mają 7 dni.

Chillout z pałacem w tle

Nowością tegorocznych zawodów będzie Strefa Finiszera ulokowana w Ogrodach Branickich. Tam właśnie biegacze będą częstowani regionalnymi potrawami, znajdzie się tu również strefa masaży.

– Ufundowaliśmy biegaczom coś, co myślę, że naprawdę będzie zaskoczeniem, zwłaszcza dla tych uczestników, którzy przyjadą z całej Polski – taką strefę chillout z Pałacem Branickich w tle – opowiadał Grzegorz Kuczyński.

W ramach półmaratonu odbędzie się też rywalizacja na zdecydowanie krótszym dystansie – 5 km. Jest to doskonała okazja, by zadebiutować w biegu ulicznym – nie wymaga długotrwałych przygotowań i nawet średnio wysportowana osoba powinna sobie z nim poradzić. Początek zmagań w niedzielę o 13:30.

Uroki miasta podziwiane w biegu

Półmaraton oraz Bieg na 5 wystartują z dziedzińca Pałacu Branickich. Trasa będzie wiodła po centrum miasta, zahaczając na moment o Park Zwierzyniecki, gdzie uczestnicy przebiegną przez kampus Uniwersytetu w Białymstoku. Meta biegu ulokowana jest w sercu Białegostoku, przy samym Ratuszu. Ostatnie kilkaset metrów biegacze przebiegną klimatyczną ulicą Lipową, mijając Cerkiew Świętego Mikołaja.

– Dzięki temu, że bieg główny rozgrywany jest na dwóch pętlach, kibice będą mieli więcej okazji na zobaczenie swoich bohaterów, a biegacze będą mieli wrażenie, że punkty z muzycznym dopingiem są średnio co 2 km! – zapowiadał Grzegorz Kuczyński.

Do wcześniejszego zapoznania się z mapami przebiegu tras zachęcał kierowców Tomasz Krupa – rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

– Zabezpieczenie biegów ze strony organizatora jest przygotowane bardzo dobrze, więc my nie mamy problemu, żeby w trakcie trwania imprezy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich osób, które tam przebywają – podkreślił.

Tomasz Krupa zapewnił jednocześnie, że w przypadku problemowych sytuacji zabezpieczający trasę policjanci będą służyli pomocą.

Na rozgrzewkę biegi: śniadaniowy i juniora

Białostocki biegowy weekend zacznie się już w sobotę (14.05) o godz. 9 na placu Marszałka J. Piłsudskiego 3,5-kilometrowym Biegiem Śniadaniowym, który jest otwarty dla wszystkich chętnych.

– Są osoby z odległych zakątków Polski – Wrocławia, Szczecina czy Poznania – które jadą specjalnie do nas w piątek, żeby uczestniczyć w biegu śniadaniowym – mówił Grzegorz Kuczyński.

Tego dnia o godz. 14 odbędzie się też PKO Bieg Juniora. Najmłodsi wystartują na dystansach od 100 m do 1 km, uzależnionych od wieku uczestników. W tym przypadku nie będzie przegranych i każde z dzieci otrzyma na mecie okolicznościowy medal.

Rodzinny weekend biegowy

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKO Bank Polski.

– Czeka nas cały weekend wydarzeń dla całych rodzin. Jest to piękne wydarzenia w pięknym mieście. Cieszymy się, że w końcu możemy to zrobić bez żadnych obostrzeń – mówił Zbigniew Bohdziewicz, Dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Białymstoku.

Uczestnicy biegu będą mogli wziąć udział w akcji charytatywnej i pomóc choremu chłopcu. Wystarczy, że do koszulki startowej przypną kartkę z napisem „biegnę dla Julka”.

– Przekazałem ponad 100 takich kartoników, jeśli wszystkie zostaną użyte podczas biegu, to Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki na dalsze leczenie 2-letniego chłopca – zapowiedział Zbigniew Bohdziewicz.

Choć zgłoszenia online są już zamknięte, chętni wciąż mogą dołączyć, zapisując się w Biurze Zawodów przed Pałacem Dramatycznym (w piątek od 17 do 20, w sobotę od 10 do 20 i w niedzielę w godz.: 7-10). Tu także odbędą się targi sportowe.

– Zapraszamy do zapisywania się, a mieszkańców do kibicowania! – zachęcał Grzegorz Kuczyński.

W środowej konferencji uczestniczyli także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Łukasz Kierus – prezes zarządu księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl, sponsor wydarzenia.

PKO Białystok Półmaraton odbywa się w stolicy Podlaskiego od 2013 r. i należy do czołowych imprez tego typu w Polsce. Szczegółowe informacje ze wszystkimi trasami biegów znajdują się na stronie 9. PKO Białystok Półmaratonu.

Anna Augustynowicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Kamil Timoszuk

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments