Pierwsze Zawody konne w Kruszewie – zapraszamy!

Tego w Gminie Choroszcz jeszcze nie było! W pięknym malowniczym nadnarwiańskim Kruszewie, w drugi weekend czerwca br. odbędą się zawody konne w skokach przez przeszkody. Wydarzenie będzie nie tylko uwodzić swą estetyką, ale także oferuje zacną pulę nagród – łącznie ponad 22 tys. zł! Serdecznie zapraszamy!

W zawodach wezmą udział utytułowani jeźdźcy i jeźdźczynie z całej Polski, którzy powalczą o najlepsze lokaty w konkursach o wysokości przeszkód od 90 do 140 cm. Młodzi adepci jeździectwa również będą mieli szansę spróbować swoich sił, biorąc udział w konkursach towarzyskich od 50 do 70 cm wysokości.

W zawodach konnych w choroszczańskim Kruszewie zawodnicy zmierzą się z takimi przeszkodami jak: stacjonaty, oksery, mury czy rowy z wodą. Najlepszym zawodnikiem okaże się ten, kto w najlepszym czasie ukończy przejazd, popełniając przy tym najmniejszą możliwą liczbę błędów. Sędziowie będą zwracać uwagę na czystość przejazdów, a także monitorować czas w jakim zawodnik ukończył swój popis.

W Kruszewie nie lada gratkę znajdą nie tylko miłośnicy zawodów jeździeckich, ale także zwykli ludzie, którzy będą mogli spróbować regionalnych wyrobów garmażeryjnych, zakupić lokalne przysmaki lub skorzystać z przejazdów bryczką, podziwiając przy tym zmagania jeźdźców. Na najmłodszych gości Kruszewa w dniu zawodów czekać będą gry, zabawy oraz przejażdżki na kucyku.

Zawody odbędą się w Stadninie Koni w Kruszewie, miejscu, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Powstanie Stadniny Koni w Kruszewie jest rezultatem miłości do koni, których posiadanie i opieka nad nimi, oraz chęć rozwoju w jeździectwie zrodziła pomysł stworzenia miejsca, które będzie dawało nie tylko duże możliwości jeździeckie, ale też zapewniało koniom wszystko, co najlepsze. Budowa Ośrodka Jeździeckiego rozpoczęła się w 2017 roku, a z uwagi na rosnącą chęć rozwoju, w 2021 roku Stadnina się rozbudowała i do chwili obecnej nie spoczywa na laurach: prężnie działa, realizując się w hodowli, zapraszając trenerów, organizując treningi sportowe. Zresztą, zarządcy Stadniny są na tyle kreatywni oraz elastyczni i z na tyle otwartymi głowami, że sami jeszcze nie wiedzą jakie pomysły przyjdą im do głowy. Chętnie rozważają nawet najbardziej szalone i najmniej oczywiste rozwiązania.

W chwili obecnej na terenie Stadniny Koni w Kruszewie funkcjonuje Podlaskie Stowarzyszenie „Mniej Sprawni”, prowadzące między innymi aktywności związane z hipoterapią.

Założycielem Stadniny Koni w Kruszewie jest Jacek Jerzy Rode – człowiek, bez którego nie byłoby tego wspaniałego miejsca. Miłość do jeździectwa i chęć do zapewnienia koniom wszystkiego, na co zasługują, skłoniła go do budowy własnego ośrodka. Nie bał się pytać, konsultować, poprawiać – co przyczyniło się do powstania stajni, której nie powstydziliby się Niemcy czy Belgowie. Sam, w siodle od 2004 roku. Od początku zafascynowany skokami przez przeszkody. Ma za sobą wiele sukcesów, zajmując czołowe lokaty w zawodach rangi ogólnopolskiej na poziomie 125cm.

Managerką Stadniny oraz Prezeską Podlaskiego Stowarzyszenia „Mniej Sprawni” jest Klaudia Rode – która przygodę z jeździectwem zaczęła jako dziecko, a od 2008 r. zaczęła uczyć się jazdy konnej „na poważnie”. Dobro koni jest dla niej najważniejsze. W życie Stadniny wkłada 100% siebie. Stale podnosi swoje kwalifikacje, chcąc wiedzieć wszystko o profesjonalnej opiece nad końmi. W jej rękach niemożliwe staje się możliwym – powiedz czego oczekujesz, a Klaudia postara się tego dokonać. Instruktor jeździectwa, technik weterynarii i zoofizjoterapeuta koni.

Stadnina Koni w Kruszewie ma szeroką ofertę, prowadząc:

– pensjonat dla koni, który wyposażony jest w solaria, wewnętrzne stanowiska do mycia i czyszczenia koni oraz myjki zewnętrzne. Boksy wyposażone są w automatyczne poidła oraz odpływy nieczystości. Konie karmione są dwa lub trzy razy dziennie – zależnie od preferencji właściciela. Na miejscu można też otrzymać poradę żywieniową, tak aby pasza, którą dostaje koń, była w pełni dostosowana do jego potrzeb.

Stajnie wyposażone są w wiele udogodnień, mogących sprostać najbardziej wymagającym koniom i ich właścicielom. W trosce o bezpieczeństwo zwierząt, każdy boks jest wyposażony w gumowe, przepuszczalne antypoślizgowe maty. Dodatkowo, infrastruktura stajni została wzbogacona o trzy myjki wewnętrzne oraz cztery zewnętrzne. W pobliżu stajni znajduje się karuzela oraz lonżownik.

Ośrodek dysponuje kilkunastoma starannie ogrodzonymi wybiegami dla koni – padokami: trawiastymi oraz piaszczystymi. Wiele z nich posiada wiaty umożliwiające koniom skrycie się przed wiatrem, deszczem lub upałami. W okresie letnim konie mają możliwość schłodzenia się pod wodnymi spryskiwaczami. Na padokach konie chodzą w niewielkich 2,3-konnych grupach lub samotnie – zgodnie z oczekiwaniami właściciela.

Plac treningowy oferowany przez Stadninę Koni w Kruszewie – to zewnętrzny plac – idealnie równa przestrzeń o wymiarach 45x75m, z automatycznie nawadnianym podłożem kwarcowym, wyposażony w  pełne komplety przeszkód, drągów i płotków, a także rowy i mury. Plac jest oświetlony, posiada też nagłośnienie. Cały obiekt wyposażony jest w monitoring wizyjny oraz system sygnalizacji pożarowej.

Stadnina posiada też dodatkowe pomieszczenia socjalne, tj. siodlarnię, szatnię z dostępem do prywatnych, zamykanych na klucz szafek, pralnię i suszarnię, toaletę czy kafejkę z widokiem na halę treningową z dostępem do kuchenki mikrofalowej, lodówki, dystrybutora wody i ekspresu do kawy.

Obiekt posiada też krytą halę treningową o wymiarach 25×60m. Tu trenowane są konie w treningach skokowych, a – dzięki lustrom – w treningach ujeżdżeniowych.

Do dyspozycji pensjonariuszy jest kryty lonżownik o średnicy 18m i regularnie nawadnianym podłożu kwarcowym, zaś w pobliżu stajni znajduje się karuzela boksowa, na 6 koni. Codziennie rano, przed wyjściem na padok, na życzenie właściciela, konie spacerują w karuzeli, rozgrzewając przy tym zastane po nocy mięśnie i stawy.

Stadnina Kruszewo prowadzi też hodowlę koni – aktualnie znajduje się tu kilka klaczy hodowlanych, ogierów i źrebaków. Priorytetem jest jakość źrebiąt jakie przychodzą na świat. Dokładnie analizowane są ich rodowody, tak aby źrebięta odznaczały się najlepszymi cechami i w przyszłości stawały się znakomitymi sportowcami.

Stadnina w Kruszewie oferuje też pokoje gościnne – na terenie ośrodka znajduje się pięć nowych i komfortowo urządzonych 2-osobowych pokoi. Każdy wyposażony jest prywatną łazienkę, tv, lodówkę, a także wszystkie sprzęty niezbędne do gotowania. Do dyspozycji gości jest także siłownia, domek grillowy z paleniskiem na naturalne drewno oraz wędzarnia, a w okresie zimowym – sauna, a – dla fanów morsowania i wędkarstwa – staw pełen czystej wody i ryb. Zapraszamy!

Źródło: UM w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments