Piknik z autobusami elektrycznymi

W niedzielę (3 września) mieszkańcy Białegostoku tłumnie przybyli na Rynek Kościuszki, na prezentację 20 nowych autobusów elektrycznych zakupionych przez Miasto. Była to też okazja do wspólnej zabawy dla całych rodzin. Na koniec pikniku można było przejechać się po mieście nowym „elektrykiem”.

Już dziś na ulice Białegostoku wyjeżdżają nowe, elektryczne autobusy, które wczoraj były prezentowane podczas pikniku na Rynku Kościuszki. Są to 12-metrowe autobusy Yutong E12  dostarczone przez firmę Busnex Poland. Zakończony został odbiór dwudziestu pojazdów i stacji ładowania, wiec autobusy mogą już wyjechać na ulice i służyć mieszkańcom.

– Myślę, że docenicie Państwo komfort jazdy takimi autobusami. Elektrobusy są niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. Zostały wyposażone w automatyczną klimatyzację, monitoring z kamerami o 360-stopniowym widoku oraz system wczesnego ostrzegania kierowcy o zagrożeniach na drodze. Dzięki bezkobaltowym bateriom na jednym ładowaniu pokonują nawet 350-400 kilometrów. Baterie mają 10 lat gwarancji. Można powiedzieć, że właśnie zaczynamy erę zeroemisyjnego transportu publicznego w naszym mieście – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

– Jedną z największych korzyści aut elektrycznych jest ich zeroemisyjność, która może znacząco przyczynić się do redukcji smogu i poprawy jakości życia mieszkańców. W ramach kontraktu firma zamontowała oraz uruchomiła 20 stacji ładowania zajezdniowego i 3 stacje ładowania warsztatowego w trzech zajezdniach – podkreślił zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

– Kontrakt zawarty przez Miasto z firmą Busnex Poland jest jednym z największych w skali krajowego rynku autobusów elektrycznych. Jego łączna wartość to prawie 57 mln zł – dodał zastępca prezydenta Adam Musiuk.

Autobusy elektryczne zostały zakupione przez Białystok w ramach projektu, obejmującego utworzenie intermodalnego węzła komunikacyjnego oraz infrastruktury dla transportu publicznego, którego całkowita wartość wynosi prawie 195 mln zł. Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w wysokości ponad 135 mln zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments