Platforma startowa Hub of Talents 2 oraz Epi-Centrum Nauki nagrodzone w ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Samorząd 2022

Spośród ok. 240 zgłoszeń nadesłanych przez 150 samorządów to właśnie dwa projekty naszego miasta, realizowane przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, zyskały uznanie Kapituły konkursu Serwisu Samorządowego PAP „Innowacyjny samorząd 2022”i zostały nagrodzone w kategorii „Duże miasta”.

Adresatem konkursu były wszystkie samorządy, które mogą pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami wdrożonymi w swoich jednostkach. Głównym kryterium oceny projektów były nowatorstwo w skali kraju oraz efektywność zastosowanych rozwiązań. Nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach: miasta duże, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty i województwa (za PAP).

26 maja 2022 r. odbyła się uroczysta gala konkursu Innowacyjny Samorząd, którego celem jest promocja najbardziej kreatywnych samorządów, mogących zainspirować pozostałych do działań na rzecz innowacyjności. Nagrodzone zostały najbardziej innowacyjne gminy, miasta, powiaty i województwa. W kategorii „Duże miasta” docenione zostały dwa projekty realizowane przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny – jednostkę budżetową Miasta Białystok. Trzecie miejsce zdobyła „Platforma startowa dla nowych pomysłów – Hub of Talents 2”, a wyróżnienie otrzymało „Epi-Centrum Nauki”.

Konkurs „Innowacyjny Samorząd 2022” honorowym patronatem objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz GovTech Polska.

W imieniu Prezydenta Miasta Białegostoku, nagrody odebrali Pan Tomasz Buczek – Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Anna Daszuta-Zalewska – Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. .

Nagrodzenie i wyróżnienie na arenie ogólnokrajowej obu projektów Miasta Białegostoku potwierdza, jak ważne dla rozwoju lokalnej gospodarki są inicjatywy ukierunkowane na wspieranie innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw, a także przedsięwzięcia wzbogacające, w nieszablonowy sposób, ofertę edukacyjną miasta. Niezmiernie satysfakcjonujące jest dla mnie to, że wraz z moimi współpracownikami i instytucjami partnerskimi przyczyniamy się do rozwoju naszego miasta w sposób, który znajduje uznanie wśród znamienitych ekspertów zewnętrznych. – podkreśla Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPN-T.

Założeniem projektu Platformy startowe dla nowych pomysłów Hub of Talents 2, który zdobył 3 miejsce w kategorii „Duże miasta”, jest pomoc w rozwijaniu pomysłów biznesowych
w ramach tworzonych nowych spółek. Przedsiębiorstwa startup są inkubowane zgodnie
z indywidualnie zaplanowaną ścieżką rozwoju. Pracują nad rozwojem pomysłu i modelu biznesowego. W ramach procesu startupy korzystają z szeregu bezpłatnych usług, zmierzających do opracowania produktu (MVP) oraz ze wsparcia prawnego, księgowego, marketingowego. Hub of Talents 2 współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Obecnie oceniamy aplikacje do przedostatniego, siódmego cyklu inkubacji w projekcie Hub of Talents 2, którą pozytywnie ukończyło już ponad 200 startupów. Najlepsze z nich otrzymały dofinansowanie do miliona złotych z poddziałania 1.1.2. Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej. Udało się to już 70 spółkom, na łączną wartość ponad 65 mln złotych – wylicza Anna Daszuta-Zalewska.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, funkcjonujące w ramach BPN-T, to największe centrum popularyzacji nauki w Polsce Wschodniej, które w 2021 r. odwiedziło ponad 35 tys. osób. Mieści się ono na Stadionie Miejskim w Białymstoku i obejmuje Strefę Małego Odkrywcy przeznaczoną dla dzieci szkół podstawowych oraz Wystawę Główną, w której tajemnice nauki mogą odkrywać zarówno dzieci, jak i dorośli. W Epi-Centrum Nauki mieści się również LABBAR – wyjątkowa przestrzeń dla dzieci przeznaczona do samodzielnego eksperymentowania.

Epi-Centrum Nauki to wyjątkowe i pasjonujące miejsce, które zaprasza do aktywnego odkrywania, rozbudza zainteresowanie naukami technicznymi i przyrodniczymi, pobudza kreatywność, a także prowokuje do zadawania pytań i kwestionowania odpowiedzi. Wszystko po to, aby łatwiej było zrozumieć otaczający nas świat i prawa nim rządzące. Na stworzenie centrum popularyzacji nauki w Białymstoku BPN-T pozyskał ponad 17 milionów zł dofinansowania z UE.

Nagrody w konkursie „Innowacyjny Samorząd 2022” to nie jest nasz pierwszy sukces w tym roku. W lutym, białostocki technopark otrzymał akredytację Ośrodka Innowacji ministra rozwoju i technologii, jako jeden z 6 parków naukowo-technologicznych w Polsce.

fot. BPN-T

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments