Platformy na stawach

Na stawach przy ul. A. Mickiewicza/Cz. Miłosza i przy ul. A. Fredry rozpoczął się montaż specjalnych platform. Będą nie tylko służyły ptakom, ale też przyczynią się do oczyszczania wody.

W pierwszej lokalizacji, na stawach przy ul. A. Mickiewicza/Cz. Miłosza, znajdzie się 6 platform (4 obsadzone roślinnością i 2 żwirowe). Natomiast w drugim miejscu, przy ul. A. Fredry, pojawi się 5 platform (3 obsadzone roślinnością i 2 żwirowe).

Wyłoniony w postępowaniu wykonawca dostarczył pływające platformy w kształcie trójkątów, które można łączyć w moduły. Elementy konstrukcji narażone na korozję są ocynkowane. Platformy są też odporne na mróz i działanie lodu oraz przystosowane do wahań poziomu wody.

Takie rozwiązanie zastosowaliśmy już na Stawach Marczukowskich, teraz w kolejnym miejscu pojawią się pływające platformy. Zapewnią spokój ptakom, pozwolą im bezpiecznie zakładać gniazda – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Dzięki takim inwestycjom chronimy nasze środowisko.

Platformy będą nie tylko służyły ptakom, ale też przyczynią się do oczyszczania wody. Nasadzone na specjalnym podłożu rośliny z czasem wykształcą gęsty system korzeniowy, który będzie oczyszczał wodę z nadmiaru związków azotowych.

Anna Kowalska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments