Podsumowanie II Mistrzostw Ploggingu w Białymstoku

Prawie 400 osób wzięło udział w II Mistrzostwach Ploggingu, które odbyły się 14 września 2023 r. w lesie na osiedlu Pietrasze w Białymstoku. W mistrzostwach uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Białymstoku. Zawody otworzyli Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Rafał Rudnicki, Joanna Misiuk – Radna Miasta Białystok oraz dr Eliza Szadkowska – koordynatorka wydarzenia, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa.

 

I miejsce w konkursie na najdziwniejszy śmieć znaleziony w lesie zajął uczeń, który na metę biegu dostarczył stary rower, farbę budowlaną oraz stelaż do suszarki. Wózek dziecięcy oraz stelaż do samochodu to przedmioty znalezione przez zdobywcę II miejsca. III miejsce przypadło natomiast osobie, która do punktu zbiórki odpadów dostarczyła długi metalowy stelaż.

Specjalną nagrodę otrzymał także uczestniczący w biegu senior (dzięki niemu z Lasu na Pietraszach „zniknęło” 7 worków odpadów) oraz chłopiec, który zgłosił obecność 40 kg gipsu. Poza tym znaleziono opony, części do samochodów, metalowe kable budowlane, koce, wiadra, doniczki, plecaki, garnki metalowe oraz kilkaset litrów plastiku i szklanych butelek.

II Mistrzostwom Ploggingowym towarzyszyło miasteczko ekologiczne, w skład którego wchodził m. in. namiot Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Nadleśnictwa Dojlidy, Lasów Państwowych, Departmentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Sekcji Ratownictwa Specjalistycznego Białystok oraz smogobus Straży Miejskiej w Białymstoku.

Mistrzostwa ploggingowe odbyły się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku i były dofinansowane ze środków Miasta Białystok w ramach zadania publicznego w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego na 2023 rok. Wydarzenie promowało „Akcję Sprzątania Świata – Polska”, będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World”.

Mistrzostwa były częścią projektu „Liderzy Eko-Zmian”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny (www.facebook.com/LiderzyEkoZmian).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments