Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA w BTL

Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA, najstarsza i największa polska organizacja skupiająca osoby i instytucje związane ze sztuką lalkarską, przeniosła się do Białegostoku. Nową siedzibą stowarzyszenia został Białostocki Teatr Lalek.

POLUNIMA powstała jako polski ośrodek Union Internationale de la Marionnette (UNIMA) stowarzyszenia lalkarskiego działającego od 1928 roku, skupiającego centra w 60 państwach. Celem stowarzyszenia jest inicjowanie i organizowanie współpracy wszystkich lalkarzy –praktyków, teoretyków, pracujących zawodowo i ochotniczo, jak również wszystkich zainteresowanych rozwojem lalkarstwa. Swoje cele POLUNIMA realizuje m.in. poprzez wydawanie czasopisma „Teatr Lalek”, organizowanie konferencji, konkursów, wystaw, odczytów, prac badawczych czy też inicjowanie wymiany kulturalnej z lalkarzami z innych krajów w celu wymiany doświadczeń.

POLUNIMA powstała w 1961 roku i od momentu jej założenia swoją siedzibę miała w Teatrze Arlekin w Łodzi. 27 października 2018 r. członkowie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia POLUNIMA zmienili statut organizacji, w którym zapisano, że siedzibą Polunima jest miasto Białystok. 31 stycznia sądownie uprawomocniła się decyzja w tej sprawie. Nową siedzibą stowarzyszenia został Białostocki Teatr Lalek.

Przeniesienie siedziby stowarzyszenia POLUNIMA do Białegostoku z pewnością przyczyni się do promocji miasta oraz podkreślenia jego wizerunku jako znaczącego ośrodka sztuki lalkarskiej w Polsce. Cieszę się, że jako miasto możemy wspomagać takie projekty – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Dzięki działalności Białostockiego Teatru Lalek oraz współpracującemu z nim Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej, Białystok stał się nie tylko „Mekką lalkarzy”, ale został także oficjalnie włączony w poczet „Miast Przyjaznych Lalkarstwu” poprzez członkostwo w Międzynarodowym Stowarzyszeniu „AVIAMA”.

(oprac. Eliza Bilewicz-Roszkowska)

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments