Pomoc osobom bezdomnym

Od początku roku w Białymstoku działa nowa całodobowa ogrzewalnia dla osób bezdomnych, którą  na zlecenie Miasta prowadzi Caritas Archidiecezji Białostockiej.  Osoby bezdomne mogą również korzystać z wyremontowanych pomieszczeń noclegowni prowadzonej przez Fundację Dialog.

Całodobowa ogrzewalnia dla osób bezdomnych prowadzona przez Caritas Archidiecezji Białostockiej mieści się w Białymstoku przy ul. Kolejowej 26A. Dzięki umiejscowieniu ogrzewalni w pobliżu centrum miasta, tuż obok dworca PKP i PKS, osoby potrzebujące mają łatwy dostęp do bezpiecznego schronienia w ogrzewanych pomieszczeniach wyposażonych
w miejsca siedzące. Ogrzewalnia zapewnia 30 miejsc (z możliwością zwiększenia do 50 w przypadku między innymi trudnych warunków pogodowych). Osoby potrzebujące mogą tam skorzystać z sanitariatów, łaźni oraz wymienić ubrania na czyste. W ogrzewalni przygotowano miejsce do samoizolacji dla osób podejrzewanych o zakażenie chorobami wirusowymi.

– Okres jesienno-zimowy to pora szczególnie trudna dla osób bezdomnych. Niekorzystne warunki atmosferyczne oraz niskie temperatury zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu osób pozbawionych dachu nad głową.  Dlatego co roku zabezpieczamy miejsca w placówkach, których celem jest udzielenie osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością –  powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

W tym samym miejscu, przy ul. Kolejowej 26A,  znajduje się również noclegownia prowadzona przez Fundacja Dialog. W wyremontowanych pomieszczeniach placówki nocleg znaleźć mogą 34 osoby bezdomne. Prace remontowe wykonali sami mieszkańcy wraz z osobami uczestniczącymi w spotkaniach Centrum Integracji Społecznej Fundacji Dialog.

Na terenie Białegostoku działa w sumie 7 podmiotów, które zajmują się pomocą osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością. Na zlecenie Miasta prowadzą  2 ogrzewalnie (60 miejsc), 5 noclegowni (195 miejsc), schronisko z usługami opiekuńczymi (30 miejsc) – jedyna tego typu placówka w województwie podlaskim oferująca pomoc osobom niesamodzielnym, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych – oraz 2 jadłodajnie (65 miejsc).

Działania placówek wspomagane są przez streetworkerów, którzy zajmują się bezpośrednim docieraniem do osób bezdomnych przebywających na obszarach niemieszkalnych czy w przestrzeni publicznej Miasta i przekazywaniem im informacji na temat dostępnych form pomocy.

Na prowadzenie działań w 2021 r. Prezydent Miasta Białegostoku przyznał organizacjom dotacje w łącznej wysokości 3 mln zł.

Nazwa podmiotu Krótka charakterystyka działań Kwota udzielonej dotacji
Caritas Archidiecezji Białostockiej

ul. Warszawska 32

15-077 Białystok

– 2 noclegownie (118 miejsc) – placówka całodobowa.

– Ogrzewalnia (30 miejsc) – placówka całodobowa.

Placówki oferują możliwość skorzystania z posiłku i wymiany ubrania na czyste.

965 550 zł
Stowarzyszenie „Ku Dobrej Nadziei”

ul. Grunwaldzka 76

15-893 Białystok

– Świetlica (30 miejsc) – czynna w godz. 7.00 – 19.00.

– Ogrzewalnia (30 miejsc) – czynna w godz. 19.00 – 7.00.

– Noclegownia (20 miejsca) – placówka całodobowa.

– Schronisko z usługami opiekuńczymi (30 miejsc, w tym 8 miejsc dla osób nie wymagających usług opiekuńczych) – placówka całodobowa.

Placówki oferują możliwość skorzystania z posiłku i wymiany ubrania na czyste.

1 222 155 zł
Stowarzyszenie Penitencjarne „Patronat”

ul. Świętojańska 2A

15-082 Białystok

Noclegownia (23 miejsca) – placówka całodobowa, możliwość skorzystania z posiłku i wymiany ubrania na czyste. 233 950 zł
Fundacja Dialog

ul. Ks. A. Abramowicza 1

15-872 Białystok

Noclegownia (34 miejsca) – placówka całodobowa. 248 050 zł
Polski Komitet Pomocy Społecznej

ul. Branickiego 25

15-085 Białystok

Jadłodajnia (25 miejsc) – obiad wydawany w dni powszednie. 94 670 zł
Eleos Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej

Św. Mikołaja 5
15- 420 Białystok

Świetlica, jadłodajnia (40 miejsc) – zupa z wkładką wydawana w okresie styczeń – kwiecień oraz wrzesień – grudzień, łaźnia, pralnia. 115 625 zł
Fundacja „Spe Salvi”

ul. Warszawska 50

15-077 Białystok

– Działania z zakresu streetworkingu.

– Centrum Streetworkingu – możliwość skorzystania z drobnego poczęstunku, otrzymania środków higienicznych, leków i opatrunków oraz pokrycia kosztów związanych np. z wywołaniem zdjęcia do dowodu osobistego czy zakupem biletu.

120 000 zł

Eliza Bilewicz-Roszkowska / UM w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments