Ponad 1,6 mld zł dla województwa podlaskiego w ramach VIII edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Naprawa dróg przy granicy polsko-białoruskiej, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, nowe hale sportowe w szkołach czy budowa stacji uzdatniania wody – podlaskie samorządy przeprowadzą inwestycje ważne dla mieszkańców w ramach VIII edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, na które otrzymały ponad 1,6 mld zł dofinansowania. W sumie wsparcie otrzymało 291 projektów. O wynikach poinformowali w niedzielę (8.10) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz parlamentarzyści.

– Mam dzisiaj ogromną przyjemność przedstawić wyniki kolejnego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych. Tego programu, który na przestrzeni ostatnich kilku lat zmienił krajobraz naszych miast, miasteczek, wsi w sposób nie do poznania – mówił w sobotę (7.10) premier Mateusz Morawiecki.

W VIII edycji samorządy w Polsce otrzymały ponad prawie 26 mld zł na 5 tys. inwestycji.

– Ogromne środki trafiły także do województwa podlaskiego. Łącznie na nasz teren trafi ponad 1,6 mld zł. To gigantyczne pieniądze, które pozwolą na budowę i remonty dróg – duża część z nich to drogi przygraniczne, które były zdegradowane w trakcie budowy zapory na granicy – podkreślał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Samorządy przygraniczne otrzymały na ten cel ponad 240 mln zł. Wśród nich jest Powiat Siemiatycki z największym możliwym wsparciem – 30 mln zł.

– To jest niespotykana skala dofinansowania. To spełniona obietnica polskiego rządu, na którą czekały gminy i powiaty przy granicy polsko-białoruskiej. Wszystkie drogi, zniszczone w trakcie budowy zapory czy ruchu wojsk, będą odbudowane – mówił starosta siemiatycki Marek Bobel.

Bezzwrotne dofinansowania na szkoły, obiekty sportowe, domy kultury

Program Inwestycji Strategicznych wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju prowadzoną przez polski rząd.

– Dotarł niemal do każdej gminy w całym kraju po to, by podnieść jakoś i komfort życia mieszkańców. Chcemy, by małe miejscowości miały szanse takiego rozwoju, jak duże miasta – mówił senator Mariusz Gromko.

W tej edycji wsparcie otrzymały miasta: Białystok (32 mln zł), Łomża (30 mln zł) i Suwałki (30 mln zł), które środki przeznaczą na budowy i remonty dróg, ale niewiele mniejsze dofinansowanie trafi do takich samorządów, jak Gmina Lipsk, która za 24 mln zł naprawi drogi przygraniczne czy Miasto Bielsk Podlaski, które za ponad 23,3 mln zł zmodernizuje bazę oświatową.

Grajewo dostało prawie 16 mln zł na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4, a Gmina Dąbrowa Białostocka 2 mln zł na rewitalizację centrum miasta.

– Nigdy wcześniej tak wysoka pula środków nie trafiła do podlaskich samorzadów – podkreślał senator Jacek Bogucki.

Wojewoda: to program bez precedensu

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że samorządy w ramach Programu Inwestycji Strategicznych same decydują, które zadania są dla nich priorytetem.

– Dofinansowania do inwestycji sięgają często 90, 95% ich wartości. Jeszcze nigdy nie było takiego programu, w którym samorządy mogą mieć tak niewielki wkład własny – mówił wojewoda. – Do tego, program zacieśnia współpracę pomiędzy gminami i powiatami, ponieważ mogą one składać wnioski jako związki – dodał.

Przykładem jest związek powiatowo-gminny „Nad Bugiem”, który otrzymał 11 mln zł na budowę kładki nad rzeką Bug.

Każda jednostka samorządu terytorialnego czy związek JST mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

  • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł,
  • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln zł,
  • 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł.

– Do tej pory, w edycjach od I do VII rządowego Programu Inwestycji Strategicznych nasz region dostał w sumie ponad 2,9 mld zł – podsumował wojewoda.

Na inwestycje w całej Polsce w ramach RPIS rząd przeznaczył – bez uwzględnienia VIII naboru – ponad 71 mld zł.

  • I, II i VIII edycja programu była przeznaczona dla wszystkich samorządów w całej Polsce;
  • III i VI edycja była zaadresowana do obszarów popegeerowskich;
  • IV edycja była wsparciem dla gmin uzdrowiskowych;
  • V i VII edycja miała na celu rozwój stref przemysłowych w samorządach.

Dowiedz się więcej na temat Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
foto. PUW

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments