Symboliczne czeki z dotacjami dla Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) trafiły do piętnastu gmin z powiatu białostockiego. W czwartek, 4 sierpnia, marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz Marek Malinowski – członek zarządu wręczyli czeki przedstawicielom samorządów. To pierwsze dotacje z tegorocznej puli przeznaczonej na wsparcie dla strażaków.

Dofinansowanie z budżetu województwa dla Ochotniczych Straży Pożarnych w 2022 r. jest rekordowe. Przeznaczono na ten cel 2,8 mln zł dla ponad 300 jednostek OSP ze 110 gmin. To kontynuacja polityki obecnego zarządu, który sprawne funkcjonowanie straży pożarnej traktuje priorytetowo. Podkreślał to Artur Kosicki.

– W ciągu trzech lat naszej pracy na OSP z Podlaskiego przeznaczyliśmy z budżetu województwa ponad 10 mln zł. Tylko na sam powiat białostocki przyznaliśmy w latach 2019-2022 niemal 1,5 mln zł. Wiemy, jak ważną rolę odgrywacie w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu – mówił marszałek, dziękując strażakom za zaangażowanie.

Jak poinformował, to nie koniec pomocy skierowanej do OSP. Zapowiedział, że w następnej perspektywie finansowej będą zarezerwowane środki na ten cel w kwocie 100 mln euro.

Dzięki dzisiaj przyznanym pieniądzom, podlaskie gminy będą mogły zakupić lokalnym jednostkom OSP m.in. sprzęt ratowniczo-gaśniczy i umundurowanie, a także samochody specjalistyczne (ratowniczo-gaśnicze i pożarnicze) czy namioty pneumatyczne.

– Wiemy, że potrzeb jest coraz więcej i chcecie być lepiej wyposażeni. Ważne jest bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa, ale także Wasze. Im bardziej sprzęt jest nowoczesny, tym lepiej dla nasz wszystkich – powiedział wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Jednostki OSP będą lepiej przygotowane do swoich zadań, a czas niezbędny do udzielenia pomocy znacznie się skróci.

– Ochotnicze Straże Pożarne pełnią bardzo ważną funkcję społeczną, chronią mienie, ale często też zdrowie i życie mieszkańców. Gratuluję otrzymanych dotacji i wiem, że będą one bardzo dobrze wykorzystane – zaznaczył członek zarządu Marek Malinowski.

OSP Uhowo z gminy Łapy otrzymało wsparcie w wysokości 45 tys. zł.

– Dziękujemy za to dofinansowanie! Dzięki niemu będziemy mogli doposażyć samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony w zeszłym roku – poinformował druh Michał Małachwiej.

Ponad 32 tys. zł trafiło do gminy Turośń Kościelna, z której dofinansowanie dostaną dwie jednostki OSP: Turośń Dolna oraz Borowskie Olki.

– Dzięki tym środkom zwiększa się bezpieczeństwo ochotników, ich skuteczność i sprawność w działaniu – podkreślił Grzegorz Jakuć, wójt Turośni Kościelnej.

Z kolei OSP Dąbrówki z gminy Wasilków kwotę 50 tys. zł przeznaczy na dofinansowanie zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

– Te pieniądze są dla naszej jednostki ogromnym wsparciem, bez którego nie byłby możliwy tego typu zakup – powiedział Andrzej Szpakowski, prezes OSP Dąbrówki.

Wysokość wszystkich przekazanych w czwartek (04.08) dotacji w załączeniu.

W sumie na OSP w 2022 r. przeznaczono 2,8 mln zł. W samym powiecie białostockim była to kwota 531,7 tys. zł. W tym roku wsparcie finansowe na OSP otrzymały wszystkie gminy z tego powiatu.

tekst: Paulina Dulewicz  UMWP
red.: Anna Augustynowicz UMWP
fot.: Mateusz Duchnowski UMWP

 

Źródło: UMWP

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments