Ponad 5,5 mln zł dotacji z budżetu województwa dla placówek ochrony zdrowia w regionie

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego, wkłady własne realizowanych projektów unijnych, a także na wyposażenie oddziałów szpitalnych. Decyzję o przyznaniu dotacji Zarząd Województwa Podlaskiego podjął w środę, 3 listopada.

– Przekazaliśmy pieniądze na różne cele, ale wszystkie bardzo ważne. Cały czas wspieramy nasze jednostki ochrony zdrowia. Chcemy, aby miały dobrze wyposażone oddziały i dysponowały nowoczesnym sprzętem. Jako zarząd, cieszymy się, że dyrektorzy szpitali korzystają z funduszy unijnych, dlatego przekazujemy też pieniądze na wkłady własne do projektów – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny z sektor zdrowia.

W sumie ponad 2,3 mln zł otrzyma Szpital Psychiatryczny im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy.

Z tego prawie 407 tys. zł zostanie przeznaczonych na wkład własny do projektu unijnego, którego celem jest poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych w obszarze chorób psychicznych. Przedsięwzięcie zakłada rozbudowę budynku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i zakup niezbędnego wyposażenia. Zwiększy to liczbę miejsc dostępnych dla pacjentów zmagających się z problemami psychicznymi.252882246_190004903312904_1439917400349357190_n.png

Kolejna część dofinansowania z budżetu województwa dla choroskiego szpitala to 1,96 mln zł na budowę kuchni centralnej. Jej uruchomienie pozwoli na poprawę jakości pracy, a także na doskonalenie sposobu żywienia. Całkowity koszt budowy kuchni to 8,9 mln zł. Część z tej kwoty zostanie pokryta z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku otrzyma milion zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej w związku z COVID-19. Zakupiony sprzęt pozwoli na taką organizację leczenia pacjentów i pracy personelu, aby zminimalizować ryzyko „przemieszczania się” wirusa. Doposażonych zostanie pięć oddziałów: Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej, Oddział COVID, Ginekologiczny, Położniczy i Oddział Neonatologii z Patologią i Intensywną Terapią.

251591518_1032362154276097_9055391064336223953_n.png

„Śniadecja” otrzyma także ponad 661 tys. zł na wkłady własne do projektów unijnych: 500 tys. zł na zakup mebli i wyposażenia Oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej i ponad 161 tys. zł na poprawę transgranicznej opieki zdrowotnej w warunkach pandemii.

Na środowym posiedzeniu zarząd województwa podjął też decyzję o dotacjach: dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży i Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Każda z placówek otrzyma po 750 tys. zł z przeznaczeniem na zakup aparatury i sprzętu medycznego w związku z udzielaniem świadczeń pacjentom z COVID-19.

Pieniądze na sprzęt otrzyma też Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup komputerów stacjonarnych i laptopa w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Wysokiem Mazowieckiem. To miejsce, w którym uczniowie z powiatu wysokomazowieckiego otrzymają pomoc psychologiczną i terapeutyczną.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o