„Popiełuszko” w Zabrzu i Zielonej Górze

Spektakl „Popiełuszko” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zostanie zaprezentowany w kolejnych miastach w Polsce. Tym razem aktorzy z Białegostoku zagrają w Zabrzu oraz w Zielonej Górze.

 

Premiera przedstawienia „Popiełuszko” odbyła się w październiku 2017 roku. Sztuka, którą wyreżyserował Jan Nowara, to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, zbudowane z okruchów jego życia i bolesnych splotów jego męki. To, jak mówi reżyser, „przedstawienie o człowieku, nie o ikonie”. Spektakl został wysoko oceniony nie tylko przez widzów i krytyków, ale także przez rodzinę księdza Popiełuszki.

 

Sztuka powstała z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, przy wsparciu władz Białegostoku i województwa podlaskiego.

– Bł ks. Jerzy Popiełuszko – nasz Kapelan – oddał za „Solidarność” życie. Jesteśmy mu winni pamięć, szacunek i wdzięczność. Dzięki decyzji papieża Franciszka, Błogosławiony ks. Jerzy jest Patronem „Solidarności”, a to zobowiązuje nas do upowszechniania jego kultu, dlatego czynnie angażujemy się m.in. w popularyzację takich przedsięwzięć, jak sztuka „Popiełuszko” – mówi Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Tytułową rolę gra Jakub Lasota. Aktor przyznaje, że bardzo lubi wyjazdowe spektakle, gdyż są one szczególnie motywujące.

– To spotkanie z nowym widzem, nową przestrzenią i atmosferą miejsca. Niejednokrotnie podczas takiej właśnie konfrontacji pojawiają się świeże odczucia; pogłębia się spojrzenie na rolę. Dla mnie – jako  aktora – najcenniejszy jest bezpośredni kontakt z publicznością. Fakt, że wychodzimy poza mury macierzystego teatru niesie w sobie możliwości, jakich nie bylibyśmy w stanie doświadczyć innym sposobem – mówi Jakub Lasota.

 

Sztuka Teatru Dramatycznego była prezentowana w Rzeszowie, teraz będą mogli ją zobaczyć widzowie w Zabrzu oraz Zielonej Górze.

– „Popiełuszkę” zagraliśmy już na deskach rzeszowskiego teatru, dzięki czemu po raz pierwszy mogłem wystąpić dla mieszkańców Podkarpacia – regionu, w którym się urodziłem i wychowałem. Z mojego rodzinnego Mielca przyjechało wielu ludzi, z rodziną i bliskimi na czele. Było to dla mnie szczególnie piękne i ważne przeżycie. Dlatego też należę do grona tych, którzy zaproszenia na gościnne pokazy, przeglądy i festiwale uważają za szczęśliwe zrządzenie losu. I serdecznie losowi za takie okazje dziękuję – dodaje Jakub Lasota.

 

Białostoccy artyści zagrają w Teatrze Nowym w Zabrzu 17 kwietnia o godz. 17.30 i 19.30. 19 kwietnia (o godz. 17.00 i 20.00) spektakl zagości w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzięki zaproszeniu ze strony NSZZ „Solidarność”.

– Zdecydowaliśmy się zaprosić „Popiełuszkę”, bo to przede wszystkim bardzo dobry spektakl. Teatr na najwyższym poziomie w wyjątkowy sposób pokazujący wyjątkową i tak bliską naszemu sercu postać. Warto go promować, a posiedzenie Komisji Krajowej zawsze skupia na sobie uwagę opinii publicznej, mediów i lokalnych społeczności – mówi Piotr Duda.

 

Spektakl „Popiełuszko” bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

 

 

„Popiełuszko”

Autorzy sztuki: Konrad Szczebiot, Janina Żukiewicz, Jan Nowara

 

Reżyseria: Jan Nowara
Scenografia: Marek Mikulski
Wizualizacje: Maciej Mikulski
Choreografia: Tomasz Dajewski

Opracowanie muzyczne: Jan Nowara i Tomasz Dajewski

 

Obsada:

Danuta Bach – Koleżanka , Kobieta 1

Jolanta Borowska – Siostra – Pielęgniarka

Krystyna Kacprowicz-Sokołowska – Pani sołtys, Pani wójt, Towarzyszka z KW, Urzędniczka, Kobieta 2

Ewa Palińska – Matka

Katarzyna Siergiej – Prokuratorka, Esbeczka

Jolanta Skorochodzka – Biografka, Studentka

Jakub Lasota (gościnnie) – Ksiądz Jerzy

Krzysztof Ławniczak – Ojciec, Hutnik, Mecenas

Sławomir Popławski – Generał, Kapitan SB

Marek Tyszkiewicz – Kolega, Plutonowy, Esbek

Franciszek Utko – Proboszcz, Rektor, Ksiądz Piasecki

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments