Powstał szlak turystyczny „Pamięć i Tożsamość” łączący Tykocin, Dobrzyniewo Duże i Wasilków

Jego 42-kilometrowa trasa przebiega przez historyczne miejsca, o bogatej tradycji i walorach turystycznych. Szlak ma swój początek w Tykocinie (Alumnat), kolejno przechodzi przez punkty: Góra, Pacowa Chata, Borsukówka, Chraboły i kończy swój bieg na terenie Wasilkowa w Folwarku Nadawki, tuż przy stajni GROT. Szlak jest odpowiednio oznaczony, a poruszać się po nim można konno, rowerowo lub  pieszo.

Malownicza trasa szlaku prowadzi przez podlaskie wsie o nieznanych, często ciekawych historiach, co skłania do lepszego poznania regionu, otaczającej go przyrody, jego historii, czy tradycji.

W każdym z punktów postojowych są  ustawione tablice informacyjne, mówiące o miejscu, uzupełnione faktami historycznymi oraz wskazówkami istotnymi dla turysty. Niewątpliwą atrakcją szlaku, zarówno na starcie, jak i na mecie, są punkty ekspozycyjne, przedstawiające eksponaty dotyczące husarii.

Specjalnie przygotowane tablice opisują w/w eksponaty, przedstawiają fakty dotyczące husarii oraz historię miejsca danej stacji. Dodatkowo w ramach projektu, została stworzona estetyczna i czytelna mapa szlaku, opatrzona fotografiami, infografikami, zachęcająca do poznania terenów, którymi wiedzie szlak. Z myślą o najmłodszych użytkownikach szlaku, powstanie makieta husarza do wykonywania pamiątkowych zdjęć z trasy.

Projekt zakłada szeroko pojęta edukację, zwłaszcza osób młodych, działając na kilku płaszczyznach: sportowej, ekologicznej, historycznej oraz turystycznej. Składa się on z kilku elementów, a mianowicie: wytyczenie szlaku turystycznego, przeprowadzenie warsztatów z praktycznego i bezpiecznego użytkowania lasów z elementami bushcraftu, a także szkoleń aktywizacyjnych z jazdy konnej.

 

O szlaku „Pamięć i Tożsamość” w mediach:

https://bialystok.tvp.pl/56860196/turystyka-jezdziecka

http://www.bialystokonline.pl/powstal-nowy-szlak-laczy-tykocin-dobrzyniewo-duze-i-wasilkow,artykul,127064,2,1.html

Szlak turystyczny „Pamięć i Tożsamość” powstał w ramach projektu Aktywne Podlasie, a jego pomysłodawcą jest Fundacja Obowiązek Polski.
Partnerami projektu  są Urząd Miasta w Tykocinie, Gmina Dobrzyniewo Duże oraz Urząd Miejski w Wasilkowie.

 

Uroczyste otwarcie szlaku nastąpi w niedzielę – 14 listopada 2021 r.

Folwark Nadawki – godz. 13.15

W programie: pokaz husarski i łucznictwa konnego

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

mały plakat 2323.jpg

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o