Poznaliśmy zwycięzców II Olimpiady Wiedzy z Zakresu Uprawy Roślin Bobowatych

Najlepszy spośród 30 uczestników konkursu okazał się Mateusz Chludziński. Drugie miejsce zajął Józef Lisowski, a trzecie Michał Andrzejuk. Wszyscy są uczniami podlaskich szkół średnich o profilu rolniczym. Olimpiada odbyła się w czwartek, 25 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. W imieniu marszałka Artura Kosickiego nagrody laureatom wręczył Krzysztof Szeweluk, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka.

Krzysztof Szeweluk podziękował uczestnikom za liczny udział w olimpiadzie.

– Cieszę się, że wielu młodych ludzi chce rozwijać swoją rolniczą wiedzę i ją sprawdzać, zwłaszcza w tak niełatwej dziedzinie dla młodych ludzi, jaką jest uprawa roślin bobowatych, ale jestem przekonany już dziś, że ta wiedza zaprocentuje w przyszłości i wykorzystacie ją w waszych gospodarstwach rodzinnych na terenie naszego pięknego województwa – mówił.

Zwycięzca olimpiady Mateusz Chludziński to uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie. Jak podkreślał chciał uczestniczyć w konkursie, aby sprawdzić wiedzę w dziedzinie, z którą wiąże swoją przyszłość.

– Interesuję się roślinami bobowatymi, ponieważ przyszłość wiążę z ich uprawą – te rośliny dostarczają dużo azotu, wzbogacają glebę. Moja rodzina zajmuje się rolnictwem, ja chciałbym to kontynuować – mówił.

Laureat drugiego miejsca, Józef Lisowski uczy się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Suwałkach, a Michał Andrzejuk, zdobywca trzeciej pozycji w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci trzech pierwszych miejsc upominki i nagrody pieniężne.

W olimpiadzie wzięło udział 30 uczniów z 11 podlaskich szkół o profilu rolniczym.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Podlaskiego. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich o profilu rolniczym z terenu województwa podlaskiego. Jego głównym celem jest upowszechnianie wzorców racjonalnego gospodarowania gruntami rolnymi oraz zwiększenie świadomości dotyczącej upraw roślin bobowatych, a także przybliżenie młodzieży czym jest rekomendacja odmian.

Rośliny bobowate są alternatywą dla genetycznie modyfikowanej i importowanej soi. Nasiona roślin strączkowych charakteryzują się wysoką zawartością białka i aminokwasów egzogennych, stanowią niezwykle wartościowy komponent pasz dla zwierząt gospodarskich oraz cenny składnik diety człowieka. Zmniejszają zanieczyszczenie wód związkami azotu, wpływają na poprawę właściwości fizycznych gleby, a także stanowią pożytki pszczele.

 

Paulina Tołcz UMWP
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski

Źródło: UMWP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments