Pracownicy Książnicy Podlaskiej z wizytą w Macierzy Szkolnej w Wilnie (Litwa) oraz polskim gimnazjum w Rezekne (Łotwa)

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku prowadzi zbiórkę książek dla Polaków na Wschodzie. Pracownicy tej największej biblioteki w północno-wschodniej Polsce odwiedzili już: Grodno (Białoruś), Wilno (Litwa) oraz Rezekne na Łotwie, przekazując książki organizacjom, zrzeszającym mieszkających tam Polaków, spotykając się z przedstawicielami polskiej mniejszości i organizując spotkania autorskie.

11 czerwca 2019 roku delegacja z Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w osobach dyrektor Jolanty Gadek oraz dr Łukasza Zabielskiego i Patryka Suchodolskiego z Działu Naukowego złożyła kolejną już wizytę Macierzy Szkolnej w Wilnie. Za pośrednictwem tej instytucji dostarczyliśmy bibliotekom polskich szkół na Litwie kilkadziesiąt książek, przede wszystkim dzieł należących do kanonu literatury pięknej polskiej i powszechnej. Książki, jak zapewniła goszcząca nas Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes Macierzy Szkolnej w Wilnie, wspomogą i urozmaicą ofertę dydaktyczną tamtejszych nauczycieli. Podjęty został temat rozszerzenia w najbliższej przyszłości zakresu pomocy ze strony naszej instytucji o szkolenia, warsztaty i wykłady dla polskich nauczycieli i bibliotekarzy na Litwie.

Nie po raz pierwszy Książnica Podlaska organizuje pomoc polskim uczniom poza granicami kraju, Litwę odwiedzaliśmy już w ubiegłym roku, a w maju bieżącego roku gościliśmy z darami w postaci książek w Grodnie na Białorusi.

Z kolei 12 czerwca 2019 roku odwiedziliśmy Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne na Łotwie. Prowadząca zajęcia w językach polskim i łotewskim instytucja jest jedną z najbardziej prestiżowych szkół średnich w tym państwie. Na ręce Walentyny Szydłowskiej, dyrektor gimnazjum, przekazaliśmy najnowsze publikacje Książnicy Podlaskiej, w tym cieszące się dużą popularnością, ilustrowane książeczki dla dzieci z serii „Bajkowa Książniczka”, które wydajemy od dwóch lat. Uzupełnią one zasoby szkolnej biblioteki, przyczyniając się do wzbogacenia jej oferty.

W skład delegacji, obok dyrektor Jolanty Gadek, weszli: dr Łukasz Zabielski, Patryk Suchodolski, Artur Pęza, a także pracownicy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku: prof. Jarosław Ławski, prof. Anna Janicka oraz dr Paweł Wojciechowski.

Przyjęto nas niezwykle serdecznie. Mogliśmy zapoznać się nie tylko z bogatą ofertą edukacyjną dla uczniów z Rezekne, ale też z historią szkoły sięgającą 1919 roku, czyli założenia pierwszej Prywatnej Polskiej Szkoły Podstawowej na Łotwie.

Wizyta w Rezekne na Łotwie jest pokłosiem prowadzonej od kilku lat inicjatywy dyrektor Jolanty Gadek, mającej na celu nawiązywanie kontaktów, rozszerzanie współpracy Książnicy Podlaskiej z instytucjami kultury i nauki w państwach, które w przeszłości tworzyły Wielkie Księstwo Litewskie.

Książki polskich autorów, w języku polskim, nowe lub w bardzo dobrym stanie, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych można dostarczać do siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, portiernia) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00.

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments