Program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Konferencja w Łomży

To kolejny przystanek na mapie Podlaskiego, gdzie specjaliści od funduszy europejskich z urzędu marszałkowskiego wyjaśniali, o jakiego rodzaju wsparcie będzie można się ubiegać. Tym razem wszyscy zainteresowani tą tematyką spotkali się we wtorek, 19 września, w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Bogusław Dębski.

Podobnie jak w ubiegłych latach o dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się przedsiębiorcy, samorządy, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, a także mieszkańcy województwa. Wsparcie może pomóc w realizacji ich pomysłów, rozwoju firm czy poprawie jakości życia lokalnej społeczności.

 

– Subregion łomżyński niewątpliwie potrafi korzystać z funduszy europejskich, dotyczy to zarówno środków z programu regionalnego, programów krajowych czy transgranicznych. Inwestycje z funduszy europejskich służą wszystkim mieszkańcom: dorosłym, seniorom, młodzieży, najmłodszym, na niemal wszystkich obszarach życia codziennego. Jest to dowód, że państwo wiedzą, jak korzystać z oferowanego wsparcia oraz, jak rozwijać swój region – mówiła do uczestników spotkania, w imieniu wicemarszałka Marka Olbrysia, Bogumiła Olbryś.

 

Program podzielony jest na części, na które przyporządkowane zostały konkretne kwoty ze środków unijnych, związane m.in. z inwestycjami przyjaznymi środowisku, odnową przestrzeni publicznych, wsparciem firm w działalności badawczo-rozwojowej czy szkół zawodowych w zakresie wykorzystania nowych technologii. Jego budżet na lata 2021-2027 jest o prawie 90 mln euro wyższy niż w poprzedniej perspektywie i wynosi 1,3 mld euro. Ogromne możliwości Nowy program oprócz rekordowej puli ma też nowe, unikatowe narzędzia. Program zakłada realizację mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w miejskich obszarach funkcjonalnych, już nie tylko w Białymstoku, ale też w Łomży i Suwałkach.

Miejski obszar funkcjonalny Miasta Łomża, obejmie swoim zasięgiem Miasto i Gminę Łomża, a także gminy Nowogród i Piątnica. W ramach ZIT pula środków na realizację inwestycji jest zabezpieczona, co daje temu obszarowi uprzywilejowaną pozycję w ubieganiu się o pieniądze.

– Nowa perspektywa finansowa dla Łomży i dla ZIT-u łomżyńskiego to ogromne możliwości. To środki, które może uzyskać obok toczących się konkursów na projekty ważne dla rozwoju tego obszaru – tłumaczyła dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego Joanna Sarosiek.

Wśród inwestycji, które mają szansę na uzyskanie wsparcia są projekty związane z infrastrukturą odporną na zmiany klimatu, m.in. przebudowa łomżyńskich bulwarów czy budowa kanalizacji opadowej. W kierunku rozwoju edukacji Łomżyńskie spotkanie w dużej mierze koncentrowało się na społecznym wymiarze wsparcia w ramach programu. Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego na jego początku skupili się na omówieniu konkursów dotyczących rozwoju edukacji na wszystkich etapach. Przedstawili też aktualne lub nadchodzące nabory, m.in. konkurs skierowany na inwestycje w zakresie modernizacji energetycznej budynków lub fizycznej odnowy i bezpieczeństwa przestrzeni publicznej. Więcej informacji o aktualnych i przyszłych naborach znajduje się na stronie internetowej nowego programu regionalnego. Ostatnie z cyklu spotkań na temat funduszy w ramach nowego programu regionalnego odbędzie się 27 września w Białymstoku.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Maciej Gryguc/ UMWP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments