Promocja albumu „Wieś podlaska”

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
zapraszają
27 lutego 2019 r. o godz. 17.00
na promocję albumu „Wieś podlaska”
autorstwa prof. Adama Czesława Dobrońskiego i Anny Worowskiej,
która odbędzie się w ramach cyklu „Środy Literackie”.

„Z nieśmiałością zapytuję się sam siebie, czy mogło być na przykład tak, że gdy Pan upatrzył sobie zakątek w sam raz dla mężczyzn i niewiast cichych duchem, spokojnych w sposobie bycia, krzywd bliźnim nieczyniących, nieskorych do pędzenia życia wystawnego, przeciwnych zmianom raptownym – postanowił pokierować wybrańców takimi szlakami, żeby dotarli koniec końców na ziemię pokrytą puszczami, poprzecinaną rzekami i ruczajami urokliwymi, zdobnymi w oczka wodne, z lekka tylko wypiętrzoną. Nie ulega wątpliwości, że były to tereny cudowne, mieniące się kolorami, otwierające gościnne swe ramiona na przyjęcie kmieci Bożych.

Czy wiecie Państwo, gdzie jest taka ziemia? O niej będzie ten album, tym razem prezentujący przede wszystkim obszary wiejskie, bliższe siłą rzeczy naturze, nie tak ludne jak miasta, na pozór mniej od nich efektowne. Tylko na pozór, bo wielu z nas rzadko tam bywa, a z okna pędzących pojazdów widać jedynie bryły domów i fragmenty podwórek, siatkę pól, kępy drzew, czasem gniazdo bocianie. Jadąc po raz kolejny tą samą drogą bardziej zwracamy uwagę na nowe elementy pejzażu niż na te już opatrzone. A już najmniej na tamtejszych mieszkańców skrywających swe radości i smutki, pragnienia i marzenia.”
Adam Czesław Dobroński [fragment Wstępu]

Adam Czesław Dobroński – prof. Uniwersytetu w Białymstoku. Badacz i popularyzator Podlasia, Mazowsza oraz ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Redaktor i współautor m. in. „Historii województwa podlaskiego”, „Dziejów Białegostoku”, publikacji łomżyńskich i augustowsko-suwalskich, autor biografii prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
Anna Worowska – białostoczanka, biolog, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografuje przyrodę, krajobraz, zabytkową architekturę. Nagrodzona i wyróżniona w licznych konkursach fotograficznych, autorka wielu wystaw i albumów (m. in. „Brzoza”, „Sen drewna i jawa życia”, „Ziemia Zabłudowska”, „Podlaskie krainy”.
(źródło biogramów: Fundacja Sąsiedzi)

Album „Wieś podlaska” Adama Czesława Dobrońskiego i Anny Worowskiej jest zadaniem zrealizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Spotkanie autorskie z prof. Adamem Czesławem Dobrońskim oraz Anną Worowską, połączone z promocją albumu „Wieś podlaska” odbędzie się 27 lutego 2019 r. o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro.
WSTĘP WOLNY

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments