Przed nami festiwal „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”

Festiwal „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”  to okazja do spotkania z autorami znakomitych książek dla dorosłych i dzieci, a także do poznania lokalnej literatury. Festiwal jest organizowany przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, we współpracy z Fundacją Sąsiedzi.

Celem festiwalu jest prezentacja mapy literacko-wydawniczej Podlasia oraz promocja lokalnej literatury, wyrastającej z historii, tradycji i specyficznego klimatu naszego regionu.
To także fascynująca literacka podróż w krainę wyobraźni. 

II edycja festiwalu zapowiada się niezwykle interesująco! Ciekawe spotkania, warsztaty, sejmik poetycki i niezwykli goście, a wśród nich aż trzech autorów nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

W tym roku Książnica Podlaska zaprosiła następujących autorów:

Anna Kamińska  – pisarka, dziennikarka, autorka bestsellerowych biografii: Simony Kossak „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (2015) oraz Wandy Rutkiewicz „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” (2017).  Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego – w 2016 roku oraz
w tegorocznej edycji za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

Ignacy Karpowicz – pisarz, prozaik, tłumacz literacki, laureat najważniejszych nagród literackich w kraju: Paszportów Polityki, Nagrody Literackiej Nike, a także wielokrotny laureat Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego: w 2007 r. za „Nowy kwiat cesarza”; w 2008 r. za „Gesty”; w 2010 r. za książkę „Balladyny i romanse”;
w 2013 r. za książkę „OŚCI”. Jego powieść  „Sońka” została wystawiona na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku w 2015 r. W 2017 nominowany do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Miłość”.

Andrzej Kruszewicz – autor wielu książek o zwierzętach, ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, w którym od 1 stycznia 2009 pełni funkcję dyrektora; ponadto twórca i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Szymon Hołownia – dziennikarz, pisarz, publicysta, laureat Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Tabletki z krzyżykiem” (2007 r.). Dwukrotny  laureat nagrody Grand Press, nagrodzony Ostrym Piórem, laureat Nagrody „Ślad”. Autor m.in. książek: „Kościół dla średnio zaawansowanych” (2014), „Bóg, kasa i rock’n’roll” napisana wspólnie z wspólnie z Marcinem Prokopem (2011)”, „Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie” (2012) i ostatniej „Instrukcja Obsługi Solniczki” (2017). Szerszej publiczności jest znany jako prowadzący programu telewizyjnego „Mam Talent!” i „Mamy Cię!”.

Książnica Podlaska przygotowała również kilka interesujących propozycji dla dzieci. Młodzi czytelnicy będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez autorki literatury dziecięcej – Elżbietą Janikowską („W bajkowym świecie teatrzyku kamishibai – Kwiatek pięciopłatek” ) i Agnieszką Suchowierską („Ada Judytka i zagubiony tałes” oraz „Mat
i świat”), a także z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki (Bernard Bania i Katarzyna Siergiej). Imprezą towarzyszącą będzie wystawa prac pokonkursowych „Klasyczne bajki w komiksie” II edycji międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego.

Ponadto w ramach festiwalu „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie” odbędzie się wernisaż prac Pawła Jarońskiego pt. „Granie słów” (Galeria Parter). Jaroński jest rysownikiem, który realizuje przede wszystkim własne pomysły. Od dłuższego czasu prowadzi serię rysowanych gier słownych, którymi zaraził już ponad czterdzieści tysięcy osób na Facebooku.

W Galerii Parter odbędzie się również prezentacja książek wydanych w województwie podlaskim w 2017 r. – koncepcja i przygotowanie Andrzej Kalinowski.

Nowością II edycji Festiwalu Literackiego organizowanego przez Książnicę będzie Sejmik Poetycki – panel dyskusyjny z udziałem poetów z Podlasia, który poprowadzi prof. Dariusz Kulesza.

Co się dzieje z poezją w Białymstoku i jego literackich okolicach, a także w kraju i na świecie? Jaki jest stan poezji w naszym mieście i regionie? Aby odpowiedzieć na te pytania skorzystamy z doświadczenia Janusza Taranienki – poety, krytyka literackiego, uczestnika i kreatora życia poetyckiego oraz Dawida Bujno związanego z Galerią im. Sleńdzińskich, znakomicie zorientowanego w tym, jak funkcjonuje poezja polska dzisiaj. Udział w Sejmiku Poetyckim potwierdziło ponad 30 poetów, w tym laureaci Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego oraz nominowana w b.r. za całokształt twórczości – Mira Łuksza.

Organizatorem festiwalu jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Współorganizatorzy: Fundacja Sąsiedzi, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Białystok. Partnerem wydarzenia jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Festiwal odbędzie się 9 i 10 lutego 2018 r. w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, VI piętro.

Wstęp wolny.

Mona Al-Kaber
Rzecznik Prasowy
Dział Promocji i Wydawnictw
Książnica Podlaska
im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments