Recital klawesynowy z okazji 700-lecia Wilna w białostockim ratuszu / Wystawa „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach” w Mońkach

Muzyka Rzeczypospolitej Obojga Narodów – recital klawesynowy z okazji 700-lecia Wilna – Chiara e lucente stella


8 października 2023 r., godz. 17.00,

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona

W niedzielny wieczór w białostockim Ratuszu wystąpi litewska klawesynistka, Alina Rotaru.

Recital artystki o tytule Chiara e lucente stella (Jasna i lśniąca gwiazda) poświęcony będzie muzyce Rzeczypospolitej Obojga Narodów i niedawno celebrowanej siedemsetnej rocznicy istnienia Wilna.

Artystka zaprezentuje utwory kompozytorów z XVII i XVIII wieku, reprezentujących różne podgatunki „muzyki polskiej”. Część kompozycji pochodzi z rękopisów zachowanych w Królewcu i Wittenberdze. Inne zaś były zaczerpnięte z rękopisów Dübena.

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach – otwarcie w Mońkach


8 października 2023 r., godz. 10.00

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego, Mońki, al. Wojska Polskiego 47

Na placu przed kościołem parafialnym pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mońkach, odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce. Ekspozycja składa się z 20 plansz, na których przedstawiono życie kapłana-męczennika, a także etapy prac prowadzących do powstania Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.

W czerwcu 2020 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisany został list intencyjny o idei utworzenia Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przez Fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. W lipcu 2022 roku w Muzeum Podlaskim w Białymstoku obie instytucje podpisały umowę o współpracy, a we wrześniu Fundacja „Dobro” przekazała działkę pod budowę muzeum w Okopach Muzeum Podlaskiemu. Projekt Muzeum wraz z koncepcją wystawy powstaje w Pracowni Nizio Design International z Warszawy, finansowany przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem powołania Muzeum jest przedstawienie szeroko pojętego dziedzictwa osoby bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pochodzącego z wsi Okopy na Podlasiu. Będzie to nowoczesna placówka edukacyjna, która dzięki najnowszym środkom audiowizualnym przedstawi widzom jednego z najwybitniejszych obywateli powojennej Polski.

Muzeum będzie opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki i percepcji idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ekspozycja przybliży zwiedzającym także rozwój kultu kapłana męczennika oraz pamięć o nim i ważną rolę, jaką odegrała jego spuścizna duchowa, stając się, obok nauczania Jana Pawła II, jednym z filarów kształtowania postaw społecznych u schyłku komunizmu w Polsce. Ofiara, jaką była śmierć kapłana, przyczyniła się do rozwoju opozycji antykomunistycznej oraz umocnienia wolnościowych postaw i odrodzenia Związku NSZZ „Solidarność”, którego bł. ks. Popiełuszko od 2014 roku jest oficjalnym patronem – mówi kurator wystawy, dr Ewa Rogalewska.

Statutowym celem instytucji muzealnej jest stworzenie kolekcji i ekspozycji wystawienniczej, a zarazem jej opracowanie, udostępnienie i konserwacja obiektów oraz przedstawienie dziejów życia i męczeńskiej śmierci kapłana. Członkowie rodziny ks. Popiełuszki, skupieni w fundacji „Dobro”, stworzyli zalążek kolekcji. Muzeum Podlaskie w Białymstoku, realizując dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Gromadzenie i badania materiałów do wystawy stałej Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach” rozpoczęło działalność terenową i poszukiwanie pamiątek osobistych, które znajdą się na wystawie stałej.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką oraz czasami mu współczesnymi. Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres e-mail: okopy@muzeum.bialystok.pl lub kontakt telefoniczny: 85 740 77 31.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments