Rocznica urodzin Prezydenta Kaczorowskiego

Białystok pamięta o swoim wybitnym obywatelu. Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent II RP, Honorowy Obywatel Miasta Białegostoku, urodził się 101 lat temu. 

W szczycie budynku przy ul. Mazowieckiej 35, gdzie wcześniej była szkoła, do której uczęszczał przed wojną prezydent Ryszard Kaczorowski, wisi tablica pamiątkowa. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył tam dzisiaj (26 listopada) kwiaty.

– Ryszard Kaczorowski był wybitnym Polakiem i białostoczaninem. Przyszedł na świat w roku 1919 w naszym mieście. Można zatem rzec, że wzrastał i dojrzewał razem z odrodzoną, niepodległą Polską – powiedział Tadeusz Truskolaski. – Jestem dumny, że był związany z Białymstokiem.

Jako młody chłopak Ryszard Kaczorowski związał się z harcerstwem, które – jak wielokrotnie zaznaczał – w dużej mierze ukształtowało jego charakter i przywiązanie do polskości. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu wschodniej Polski przez Sowietów, za udział w niepodległościowej konspiracji Ryszard Kaczorowski trafił do więzienia NKWD, stamtąd zaś – do łagru. Z Syberii wydostał się z armią generała Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy.

Po wojnie zdecydował się pozostać na emigracji. Działał jako harcmistrz, wraz z małżonką Karoliną tworzył w swoim londyńskim mieszkaniu namiastkę straconej Ojczyzny. Zaangażował się w prace polskiego rządu emigracyjnego. Zwieńczeniem jego publicznej działalności było objęcie w 1989 roku urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Po upadku komunizmu przyjechał do Polski, by w grudniu 1990 roku przekazać przedwojenne insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie – pierwszemu prezydentowi RP, wyłonionemu w wolnych wyborach. W maju następnego roku gościł w Białymstoku, gdzie przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela naszego miasta. Odtąd odwiedzał rodzinne miasto wielokrotnie, tu także świętował swoje 90. urodziny.

Prezydent Ryszard Kaczorowski zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Tomasz Ćwikowski / UM w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments